NATO: Në Kosovë nuk do të ketë më kurrë ushtarë të Serbi
Albeu.com
Këtë qëndrim të NATO-s e ka bëtë të ditur Xhejms Apaturaj zëdhënës i NATO-së, ndërkohë që sekretari Jap de Hoop Sheffer dhe shefi i diplomacisë evropiane, Havier Solana kanë deklaruar se këto dy institucione janë të përgatitura që të garantojnë një situatë të qetë në prag të vendimit për statusin politik të Kosovës.“Në Kosovë nuk do të ketë më kurrë ushtarë të Serbisë”. Këtë qëndrim të NATO-s e ka bëtë të ditur Xhejms Apaturaj zëdhënës i NATO-së, ndërkohë që sekkretari Jap de Hoop Sheffer dhe shefi i diplomacisë evropiane, Havier Solana kanë deklaruar se këto dy institucione janë të përgatitura që të garantojnë një situatë të qetë në prag të vendimit për statusin politik të Kosovës.
Ndërkohë, lideri i opozitës , Hashim Thaçi, është takuar sot në Bruksel me Përfaqësuesin e lartë të BE-s, Havier Solana dhe me bashkëpunëtorë të tij. Thaçi ka kërkuar që Bashkimi Evropian të arrijë unitet lidhur me statusin e Kosovës.
Shtuar më 11/09/2007, ora 21:37
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori