NATO do të parandalojë çdo akt dhune në Kosovë
Albeu.com
“Trupat e NATO-s në Kosovë do të parandalojnë çdo akt dhune apo demonstratë, derisa po i afrohemi zgjidhjes së statusit përfundimtar”, ka thënë ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Nikolas Bërns.

“Trupat e NATO-s në Kosovë do të parandalojnë çdo akt dhune apo demonstratë, derisa po i afrohemi zgjidhjes së statusit përfundimtar”, ka thënë ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Nikolas Bërns, duke folur për NATO-n dhe misionet e saj në botë, gjatë një konference me gazetarë në Departamentin e Shtetit.

{nl}

Lidhur me Kosovën, ai i ka përmendur trazirat e marsit 2004, në të cilat, siç ka thënë, NATO-ja nuk kishte reaguar shpejtë dhe me efikasitet. Sipas tij, marsi 2004 në Kosovë ishte thirrje për zgjimin e NATO-s. “Pas këtyre trazirave, kemi kërkuar garanci se nuk do të lejohet përsëritja e tyre, dhe tani kufizimet e vendosura në forcën e NATO-s janë evituar tërësisht”, është shprehur Bërns.

Shtuar më 22/11/2006, ora 10:37
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori