“Në Berlin u mund më në fund regresi oriental i Sali Berishës”
Ish¬deputeti i PD-së, Spartak Ngjela e sheh deklaratën e Kancelares gjermane, Angela Merkel gjatë takimit me Kryeministri, Edi Rama si “humbje” për Sali Berishën.

Ngjela, shkruan se ky ishte akti i mundjes së orientalizmit në Shqipëri që nisi në vitin 1914 me dëbimin e Princ Vidit nga vendi ynë.

“Suksese - Shqipëria Europiane u vendos sot në Berlin
l.
Është hera e parë për Shqipërinë: në Berlin u mund më në fund regresi oriental Berisha, që në fakt ka filluar që në vitin 1914 - kur u zbua nga Shqipëria princi gjerman, Wide.

Dhe, pikërisht atje: në Berlin duhej mundur vreri esadist kundër Shqipërisë Europiane, sepse eshtë fakt historik që, pavarësia e Shqipërisë në vitin 1912, ishte vepër mbrojtëse e Austrohungarisë dhe Gjermanisë.

Angela Merkel garantoi sot pesë prioritetet e Komisionit Europian dhe kushtin e vetingut për çeljen e negociatave me BE. Kjo ka qënë një fitore e madhe për shqiptarët.

Korrupsioni nuk ka më asnjë shpresë në Tiranë, dhe rëndësia e Shqipërisë për Perendimin është çast i madh i solemnitetit historik, kur populli shqiptar grisi përfundimisht rrjetën pesëshekullore antieuropiane që u luajt deri para katër ditësh kundër Shqipërisë Euripiane nga tabori esadist, Berisha.
ll

Tani na mbetet vetingu. Edhe ai vjen këto ditë nga Venecia. Kurse reforma në Drejtësi duhet të nisë me një seriozitet maksimal, sepse në këtë reformë është e mbështetur tani e gjithë shpresa e progresit europian te Shqipërisë.

Jemi të nëpërkëmbur nga një grusht banditësh e vjedhësish që kanë drejtuar drejtësinë shqiptare dhe shtetin shqiptar, dhe, më në fund, shqiptarët do të çllirohen përfundimisht.

Jemi njëlloj si në vitin 1912 - 1913 kur bandat e politikanëve të shitur shqiptarë, kërkonin ta katandisen Shqipërinë një "copë tokë" në Shqipërinë e Mesme. Por sot jemi shumë të fortë.

Shqipëria po avancon drejt dinjitetit të nëpërkëmbur shqiptar. Tre apo katër muajt që po vinë, janë kurorëzimi i shpirtit të gjerë shqiptar në Ballkanin e banuar sot nga tetë milionë shqiptarë.

Festa e sotme e pavarësisë, duhet festuar dyfish.”, shkruan Zoti Ngjela në postimin e tij në Facebook. /albeu.com/


Shtuar më 28/11/2016, ora 19:11

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori