Muzika shqiptare në koncertin e Filharmonisë së Vjenës, uron edhe Rama
Shkëlzen Doli
Kryeministri Edi Rama uron Vitin e Ri 2015 përmes rrjetit social Facebook e Twitter, me tingujt e muzikës shqiptarekoncertin e famshëm të Vjenës.

“Qoftë i mbarë për të gjithë ky vit i nisur bukur me tingujt e muzikës shqiptareKoncertin botërisht të famshëm të Vjenës ditën e Vitit të Ri!

Ndërkohë, më herët, mëse 4 minuta muzikë shqiptare u ndoq në të gjithë botën, interpretuar ky ansambël me anëtarë të Filarmonisë së Vjenës!

The Vienna Philharmonic New Year’s Concert, këtë vit u drejtua nga dirigjenti Zubin Mehta, i cili bashkëpunon me këtë orkestër prej dekadash dhe është hera e pestë që Maestro Mehta drejton koncertin e Vitit të Ri të Filarmonisë.

‘Albanian soul’ apo ‘shpirti shqiptar’ ushtoi kështu nga zemra e Vjenës në çdo kënd të botës ku ndiqet më kërshëri ky koncert, një mendim i vyer ky i shqiptarit nga Gjakova të Filharmonisë së Vienës, violinistit Shkëlzen Doli.
Shtuar më 01/01/2015, ora 18:47
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori