Mustafaj: Do te filloj regjistrimin e emigranteve legal shqiptare
Albeu.com
Regjistrimi i emigranteve shqiptare legal qe jetojne e punojne jashte Shqiperise, eshte nje nga qellimet e punes se dikasterit te diplomacise shqiptare.Hartimi i regjistrave te emigranteve legale eshte cilesuar si domosdoshmeri nga ministri Mustafaj. Sipas tij rreth 5000 emigrante kane arritur te jene punedhenes ne Itali ndaj do te ndertohet nje plan per terheqjen e tyre si investitore.

Objektiv tjeter diplomacise shqiptare sipas ministrit Mustafaj eshte dhe hapja e ambasadave shqiptare ne vende te botes ku ato deri tani kane munguar. Ne kete kuader sipas tij do te konkretizohet projekti i nisur per celjen e ambasades ne Tokio dhe do te shihet mundesia per hapjen e nje te tille edhe ne Indi.

Gjithashtu duke u ndalur ne zhvillimet ne rajon ministri Mustafaj perseriti qendrimin e tij per pavaresi te kushtezuar te Kosoves, duke theksuar se dialogu Tirane Beograd do te zhvillohet pavar“ïsht evolucionit te ngjarjeve ne Kosove. Nderkaq Mustafaj e cilesoi Malin e Zi si nje fqinje te rendesishem me te cilin Shqiperia duhet te ruaje paqen dhe stabilitetin.

Keto deklarata ministri i jashtem Besnik Mustafaj i beri gjate konferences "Politika e jashtme e Shqiperise ne vizionin e qeverise re" qe u zhvillua ne Tirane. news24
Shtuar më 10/10/2005, ora 22:09
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori