Rusët tërbohen pas deklaratës së Ramës për bashkim me Kosovën
Ministria e Jashtme ruse ka reaguar ndaj deklaratavekryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, dhe presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, lidhur me bashkimin kombëtar në rast se venitet procesi i integrimi evropian.

Sipas Moskës, nën maskën e bisedimeve hipokrite për nevojën për të stabilizuar rajonin nën ombrellën e NATO-s, themelet e stabilitetit po tronditen.

“Një kurs i ri politik është miratuar për të ri-kufizuar kufijtë në Ballkan, e cila në mënyrë të pashmangshme do të rrisë potencialin e konfliktit. I tillë është konteksti i deklaratavekryeministrit shqiptar Edi Rama dhe “kreut” të vetë-shpallur të pavarur të Kosovës, Hashim Thaçi, për gatishmërinë e tyre për bashkimin e forcave në një shtet të vetëm, Shqipërinë e Madhe. Këtyre deklaratave u bëri jehonë Jonuz Musliu, kreut i komunës jugore të Luginës së Preshevës, kryesisht të populluar nga shqiptarët, të cilët njoftuan vullnetin e rajonit për t’u bërë pjesë e shtetit të zgjeruar. Një pjesë e të njëjtit kontekst është edhe Platforma e njohur e Tiranës e miratuar nga partitë etnike shqiptare në Maqedoni dhe duke rrezikuar këtë shtet. Padronët kryesorë të Tiranës dhe Prishtinës – Shtetet e Bashkuara dhe BE – ose mbeten të heshtur ose lëshojnë shprehje të zakonshme të pakuptimta”, thuhet në reagimin e Ministrisë së Jashtme ruse, njofton BW.

Kjo deklaratë tregon se MPJ ruse bie dakord me vlerësimet e kryeministrit serb, Presidentit të zgjedhur Aleksandar Vuçiç, dhe ministrit të Jashtëm Ivica Daçiç, të cilët dënuan me vendosmëri retorikën e politikanëve shqiptarë dhe kërkuan një përgjigje adekuate nga Brukseli për atë që po ndodh aktualisht./albeu.com/
Shtuar më 21/04/2017, ora 23:56

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori