Mozaiku i Nënë Terezës, punuar nga Saimir Strati raportohet në CNN
Mozaiku më i madh në botë në librin e Guinnes është i krijuar me rreth 1.5 milionë kapëse teli, shkruan CNN.

Mozaiku është një portret i Nënës Terezës dhe po qëndron në Muzeun Kombëtar të Kosovës në Prishtinë.

Artisti shqiptar Saimir Strati ka thënë së është inspiruar nga kriza e refugjatëve dhe ka krijuar portretin e Nënë Terezës duke buzëqeshur, shkruan BW.

“Unë dëshiroja që të krijoja diçka me tel kur i kam parë lajmet në lidhje me fluksin e refugjatëve. Unë kam parë shumë kopsa që janë përdorur për të kapur letrat në samitin G-20.

Por ato letra kanë akoma shumë punë për të sjellë paqe dhe një jetë më të mirë në botë”, janë fjalët e Saimir Stratit të cituara nga CNN.

Kurse shkrimi vazhdon duke treguar se artisti punën e kishte filluar në nëntor, pak kohë pas shenjtërimit të Nënë Terezës, si dhe sqaron se ky nuk është rekordi i parë i artistit, pasi që ai ka edhe mozaikë të tjerë më të cilët ka thyer rekorde./albeu.com/

Shtuar më 24/03/2017, ora 09:12

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori