Moti i keq, komitet ndërministror për situatën
Mbledhje qeveritare
Në fokus të mbledhjes së qeverisë kryeminsitri Sali Berisha theksoi se është shumë e rëndësishme situat e krijuar në territoret e vendit nga dëbora. Ai tha se është e domosdoshme që të krijojmë komitetin ndërqeveritar të përballimti të kësaj situate të kryeësuar nga ministrii Brendshëm, ku do jenë të pranishëm edhe drejtues të institucioneve të tjera si Ministria e Mbrojtjes, minsitria e Punëve Publike, Minsitria e Bujqësisë, Ministria e Shëndetësisë dhe Ministria e Arsimit

“Ky komitet duhet të ndjekë në 24 orë situatën në zonat e izoluara nga dëbora në të gjithë territtorin, pasi ka ka fshatra dhe lagje, në të cilat ajo arrin në 2 dhe më shumë metra”, theksoi kryeministri.

Kryeministri nënvizoi se ky komitet emergjence duhet të bëjë mbledhjen e tij të parë sot dhe duhet të vendosë për masat dhe planin e veprimit në mënyrë për banorët e këtyre zonave në të katër anët e vendit. Ai tha se të gjitha potencialet duhet të vihen në funksion të një ndihme emergjente, në radhë të parë shendetësore dhe tënjë ndihme të mundshme duke qenë në kontakt me kryetarët e komunave.

“Dy ditët që vijnë pritet të jenë më të qeta sipas metereologëve dhe këto dy ditë duhet të shfrytëzohen për ndërhyrje intensive në të gjitha akset kombëtare, pasi pas këtyre janë parashikuar ditë të tëra me reshje bore”, tha Berisha.

Një vëmendje e veçantë theksoi Berisha duhet t’i kushtojmë edhe epidemisë gripit në vend, pasi numri i rasteve është rritur dhe ka raste që ai është paraqitur në forma mjaft serioze. /albeu.com/
Shtuar më 07/02/2012, ora 13:49

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori