Moratinos: U arrit marreveshja per takimin e Sarajeves
Albeu.com
Ministri i Jashtëm i Spanjës, Miguel Angel Moratinos, ka deklaruar pak më parë se është arritur marrëveshja që Konferenca e Sarajevës të mbahet si takim jozyrtar i të gjitha palëve sipas "formulës Gymnich", ngjashëm siç mbahen edhe takimet ministrore të BE-së.Pas pyetjes së agjencisë Beta, nëse në takimin e Sarajevës do të marrin pjesë autoritet e Serbisë dhe ato të Kosovës, Moratinos, i cili kryeson Këshillin e ministrave të BE-së, ka deklaruar: "Mund t'u konfirmoj se konferenca në Sarajevë është përgatitur mirë, dhe se është arritur marrëveshje për "formulën Gymnich" që do të zbatohet”, duke shtuar se në bazë të kësaj është arritur marrëveshje me të gjitha palët.
Shtuar më 10/05/2010, ora 20:44
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori