Moon: Rishikoni propozimin tim
Albeu.com
Unë shpresoj se qeveria e Prishtinës do ta konsiderojë propozimin tim, dhe këtë proces negociatash pozitivisht dhe favorizues për të ardhmen e vendit, ka deklaruar Sekretari i Përgjithshëm i OKB, Ban Ki Moon.Sipas Moon, do të ketë dy komanda të ndara për policinë shqiptare dhe serbe në Kosovë. Në zonën shqiptare policia do të jetë nën ombrellën e BE, ndërsa policia në veri të Kosovës e drejtuar nga serbët do të drejtohet nga administrimi i OKB-së.

Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaci deklaruan të hënën se nuk pranonin planin gjashtë pikësh të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së. Zyrtarët e OKB-së shpresonin se plani ishte një kompromis që do të pranohej si nga Prishtina ashtu edhe nga Beogradi. Por liderët kosovarë deklaruan publikisht se plani nuk respektonte projektin e Ahtisaarit, Kushtetutën e Republikës së Kosovës dhe ligjet e Republikës së Kosovës .
Shtuar më 12/11/2008, ora 16:54
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori