Modernizim i hekurudhës Durrës-Mal i Zi, Dervishaj: Ndihmesë për pasagjerët
Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Sokol Dervishaj, ka pritur në një takim Ambasadoren e Republikës së Çekisë, Branislava Tamasova dhe përfaqësuesin e kompanisë hekurudhore çeke “AZD PRAHA”, Peter Liska.

Gjatë takimit, përfaqësuesi i kompanisë “AZD PRAHA” dhe Ambasadorja Tamasova, i dorëzuan Ministrit Dervishaj studimin e fizibilitetit për modernizimin e linjës hekurudhore Durrës- kufiri me Malin e Zi.

Për Ministrin, ky është hapi i parë për të vijuar më tej me
fillimin e një projekti konkret, për të modernizuar këtë linjë hekurudhore.

Ministri Dervishaj tha se pala shqiptare është shumë e interesuar në zhvillimin e transportit hekurudhor, për ti dhënë një ndihmesë të madhe jo vetëm pasagjerëve, por edhe biznesit.

Dervishaj theksoi se lidhja Durrës-Hani i Hotit dhe më tej me Malin e Zi, e fut hekurudhën shqiptare në rrjetin europian të hekurudhave, duke i dhënë një mundësi të madhe shkëmbimeve tregtare.

Ministri tha se rivitalizimi i transportit hekurudhor sjell zhvillimin e porteve shqiptare, që mund të shërbejnë si porta hyresë për kompanitë e mëdha.

Më tej Dervishaj tha se Ministria synon rivitalizimin e këtij transporti, ku një nga zhvillimet konkrete pritet në pranverën e 2017, ku do të fillojnë punimet për ndërtimin e linjës hekurudhore Tiranë-Rinas-Durrës.

Ambasadorja Tamasova tha se Çekia po mbështet prej vitesh Shqipërinë në zhvillimin e transportit hekurudhor, që ka një potencial të madh për vendin dhe rajonin. /albeu.com/
Shtuar më 12/12/2016, ora 14:58
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori