Mobiljet e Kryeministrisë restaurohen në Shkodër
Mobiljet e dizenjuara dhe prodhuara në vitin 1940 për ambjentet e Kryeminsitrisë po restaurohen nga një grup specialistësh të mobilerisë “Dafinor”.


Kjo mobileri me pronar Pjetër Kakia, një mjeshtër i restaurimit të objekteve prej druri, operon në qytetin e Shkodrës që nga viti 1995, shkruan gazeta shqiptarja.com n; numrin e saj të sotëm.

Ai së bashku me një grup mjeshtrash të kësaj mobilerie po punojnë prej disa ditësh me objektet e mbërritura nga Tirana. Ata thonë se objektet e rralla janë mjaft të dëmtuara nga kushtet e këqia të ruajtjes, por me ndërhyrjet që do të bëhen në to, mobiljet e dizenjuara dhe të vëna në zyrat e Kryeministrisë që nga vitit 1940 do të fitojnë sërish shkëlqimin e dikurshëm. /albeu.com/
Shtuar më 25/09/2013, ora 11:08

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori