Miratohet projektrezoluta Serbe
Albeu.com
18:31 - Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara me shumicë votash e ka miratuar projektrezolutën e Serbisë. Maqedonia ka abstenuar, Shqiperia dhe SHBA kane votuar kunder.Për projektrezolutën e Serbisë kanë votuar 77 shtete të pranishme, 6 kanë votuar kundër, ndërsa 74 shtete të tjera kanë abstenuar.

Sidoqoftë, mendimi i Gjykatës është një mendim këshillëdhënës dhe nuk e ka peshën e një vendimi ligjor obligativ për palët e përfshira në kontest, mirëpo, sipas analistëve, do ta ngadalësojë njohjen e Kosovës nga shtetet që ende nuk e kanë njohur atë dhe do të mund të ndikojë negativisht në zhvillimin ekonomik të Kosovës.

18:20 - Maqedonia ka abstenuar ne votimin ne Asamblene e Pergjithshme. Kete qendrim Maqedonia edhe zyrtarisht ne mengjes ia ka bere te ditur Serbise, njofton televizioni A1 nga Shkupi.

Qiproja, Sllovakia, Rumania, Greqia dhe Spanja kane votuar pro rezultes serbe.

SHBA dhe Shqiperia kane votuar kunder rezolutes serbe.
Shtuar më 09/10/2008, ora 00:13
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori