Miku i Alket Rizait, thirrje Klodian Lekocajt: Mos bëj armiq
Pak kohë më par, mediat lokale greke kanë publikuar disa pamje të pazakonta të shqiptarëve në burgun e Koridhalosit. Videoja është trasmetuar live bë rrjetin social Facebook dhe komentet nga famikjarët apo miq të tyre nuk kanë mungua.

Në këtë video ka qenë protagonist 31-vjeçari shqiptar Fabio Dushku dhe disa miq të tij, brenda në qeli.

Në një intervistë për median greke, ai ka kundërshtuar deklaratën e shqiptarit Klodian Lekocaj, I dënuar për vrasjen e avokatit Michalis Zafiropoulos, i cili njihet gjerësisht në midan si koka e bandave në greqi.

Pas komunikimeve me televizionet në Shqipëri, ku Lecokaj tregoi torturat që po heq në burgun e Greqisë, ai tha se gardianët grekë kanë ushtruar kontroll të imtësishëm në qelinë e tij.

Arsyeja e këtij kontrolli ka qenë e thjeshtë, gjetja e telefonit celular që bëri të mundur lidhjen e tij me televizionet në Shqipëri duke denincuar dhunën. Ky kontroll vjen në një kohë kur celularët kalojnë lehtësisht në qelitë e tjera.

Dushku është shorehur se Lecokaj ruhet me masa të rrepta sigurie dhe askush nuk e keqtrajton dhe dhekson se këtë e bën thjesht për vëmendje.

"Klodiani po na bën rezil, nuk po e keqtrajton njeri, Do të fitojë vëmendjen. 14 vitë në burg e ruan shteti grek. Janë karakter të burgosurit shqiptarë. Na lejojnë të mbajmë flamurin. Ju bëj thirrje mediave se atë po e ndihmojnë. Ruhet në masa të rrepta sigurie" ka thënë Dushku për JOQ.

Në mediat greke ai ka deklaruar:

"Për mua ai është zero, i bej thirrje të mos bëjë armiq të tjerë sepse kjo klimë na ndikon të gjithëve". /albeu.com/
Shtuar më 15/05/2019, ora 16:09

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori