Meta ulet mes gazetareve, këshilltari: Situata është e rëndë për Ministrinë e Drejtësisë
Presidenti Meta ka vazhduar me publikimin e fakteve për "grushtin" e shtetit që ai pretendon të jetë bërë.

Pas fjalës së tij kur ai e quante "Rilindjen" një organizatë mafioze, Meta ia la vendin këshilltarit dhe vetë u ul në mes të gazetarëve.

Në fjalën e tij gjatë konferencës për mediat, këshilltari i presidentit, Bledar Dervishaj sqaroi se si kanë vepruar institucionet në lidhje me “përzgjedhjen” e gjyqtares Arta Vorpsi.

Dervishaj akuzon kreun e KED-së, Ardian Dvoranin se ka gënjyer dhe se e ka shkelur ligjin me të dyja këmbët. Sipas tij, me shkresën që ka nënshkruar Dvorani ka shpërdoruar detyrën..


Më tej, ai akuzoi edhe Ministrinë e Drejtësisë se ka vepruar në mënyrë anti-kushtetuese.

Ardian Dvorani vetëm gënjen. Ai ka deformuar totalisht faktet. Dvorani vendosi qëllimisht që të mos mbledhë KED. Me këtë shkresë zoti Dvorani ka konfirmuar faktin se ka shpërdoruar detyrën. Për këtë arsye kemi depozituar kallëzim penal pranë Prokurorisë.

Ardian Dvorani ka bërë interpretim të gabuar të ligjit. Dvorani ka gënjyer, tha se nga presidenti nuk ka ardhur asnjë informacion. Kam 20 vjet juristi, por eksperiencë më të shëmtuar se kjo nuk kam parë.

Të dërgojë MD për botim diçka që nuk është normale është krejt jashtë normave. Ministria e Drejtësisë ka dërguar për akte botimi, shkresa në ditë pushimi. Këta funksionarë publikë donin të shtrembëronin të gjitha provat për të thënë se kandidatja e renditur e para është e zgjedhur nga Këshilli. Turp më të madh nuk ka.

Vendim-marrjen e presidentit nuk mund ta komentonte askush, as Këshilli. Botimi është i paligjshëm. Situata është e rëndë për Miniostrinë e Drejtësisë. Qeveria me anë të MD ka dërguar për botim një akt që nuk e ka prodhuar vetë. Ka shkelur ligjin me të dyja këmbët”, tha ai.
Shtuar më 20/02/2020, ora 17:41

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori