E FUNDIT/ Kreu i opozitës komunikim të jashtëzakonshëm me median
Meta: PD po cënon institucionet
Kryetari i LSI-së Ilir Meta akuzoi mbrëmë kryeministrin Berisha se po minon pavarësinë e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve. Gjatë një interviste për emisionin “Top-Story” të Sokol Ballës, Meta u shpreh se PD po kalon në një arrogancë të madhe në cënimin e institucioneve,Lidhur me pretendimet e pseudomazhorancës, sepse e tillë është tashmë, mund të them se ka humbur logjikën, kontrollin, arsyen dhe çdo lloj përgjegjësie përpara vendit. Nuk e përtypim dot atë rotacion të domosdoshëm, të pashmangshëm dhe të sigurt. Ajo që ndodhi me minimin e pavarësisë së KQZ-së ka të bëjë me prishjen e standartit të zgjedhjeve, në mënyrë antiligjore dhe antikushtetuese, e në mënyrë të njëanshme. Natyrisht që do të ketë ndikim, por mendoj se në fund do të jetë pozitiv, në drejtimin e një angazhimi më të madh të opozitës dhe të të gjithë shqiptarëve. Në rastin konkret është një gënjeshtër e madhe preteksti se ky person kishte problem ligjor, është një mashtrim i hapur, që erdhi si reagim paspanikut të një kundërshtimi të gjerë dhe të ashpër për nismën e politizimit ekstrem të KQZ-së dhe gjoja arsyetimit se KQZ është politike, diçka që bien ndesh me përcaktimin e kushtetutës. Ndaj zotërisë është marrë një masë administrative, kjo është e vërtetë, për përgjegjësinë e tij të vlerësimit të aktit të një vartësi dhe ky prokur, që gjithashtu u shkarkua, e fitoi në Gjykatë të Lartë këtë pretendimin e tij. Për rastin e Muhos ka pasur një dekret të president Moisiut, nuk ka asnjë fshehje, por edhe sikur të ishte kapur me një kundravajtje të vërtetë, koha e rehabilitimit, e përcaktuar në ligj, ishte shlyer.
PD po kalon në një arrogancë të madhe në cënimin e institucioneve, me qëllim të kontrollojë të gjithë jetën politike dhe ky përbën një shqetësim për demokracinë, standartet europiane që duhet të ketë shoqëria. Jemi në një moment që standarti i zgjedhjeve është dhunuar, por kjo nuk do të pengojë në asnjë mënyrë rotacionin, pasi opozita është e motivuar, e ka mundësitë dhe instrumentat për të mbrojtur fitoren plebishitare", u shpreh Meta.

Sipas tij LSI nuk mund të bëhet pjesë e kësaj farse. Kreu i LSI-së u shpreh gjithashtu se nga ky akt nuk është dhunuar vetëm një person, që u hoq në mënyrë të paligjshme, por u dhunua institucioni.


"Ky ka qenë edhe shkaku i reagimit individual të anëtarëve të tjerë të KQZ. Në përpjekjen për të kontrolluar në mënyrë të paligjshme nuk mund të bëhet lojë edhe opozita" vijoi me tej Meta. /albeu.com/
Shtuar më 19/04/2013, ora 10:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori