Meta-Haradinaj vs. Rama-Thaçi
Ndarja mes Ramës dhe Haradinajt është e qartë tashmë. Kjo ndarje është thelluar më së shumti pas Samitit të Berlinit ku Haradinaj tha se Rama ishte ndër të vetmit që i bënte më shumë presion për heqjen e taksës duke marrë përgjigjen nga Rama se kreu i qeverisë së Kosovës gënjente.

Haradinaj tashmë gjendet nën një presion të madh ndërkombëtar, të cilët për hesapet e tyre gjeopolitike i kërkojnë Kosovës të harrojë ç'ka ndodhur dhe çfarë ka bërë Serbia ndaj tyre dhe të heqin taksën e vendosur nga Haradinaj.

Kësaj toge presion bërësish çuditërisht i janë bashkuar edhe Rama me Hashim Thaçin duke e projektuar me kast Haradinajn para ndërkombëtarëve si të "pagdhendurin e lagjes" që "nuk merr vesh nga bota".

Kështu ka ndodhur edhe në Samitin e Berlinit, kur "gjapri" me një nuhatje të fortë politike dhe nën presionin e Gjykatës Speciale është gati të japë çdo gjë vetëm që të shpëtojë pushtetin e tij, si edhe Rama, një kryeministër me një mal me halle në vendin e tij, i treguan botës se për pak vëmendje nga kancelaritë europiane mund t'i bëjnë edhe gjëmën njeri-tjetrit.

Kështu pra, siç tha edhe Haradinaj, Rama me Thaçi paskan qenë më të ashpër ndaj tij për heqjen e taksës se sa vetë Vuçiçi që e pëson mbi kurrizin e tij presionin e prodhuesve serb.

Në kuadër të kësaj përplasjeje, Haradinaj duket se ka gjetur një aleat si Ilir Meta duke mos humbur asnjë rast që të publikojë foto me të, ndërkohë që i bën karshillëk kryeministrit shqiptar.

Këtë situatë po e shfrytëzon edhe Meta nga ana tjetër, i cili i gjendur nën akuzat se është në shërbim të sllavëve oas përpiqet të përmirësojë pak biografinë me Haradinajn në krah, një simbol i luftës së Kosovës për liri.

Ilir Meta është politikani që i ka bërë më shumë presion Ali Ahmetit që të rreshtohej me Gruevskin dhe jo Zaevin në përballjen finale mes tyre, e cila në fakt ishte një përballje SHBA-Rusi. Ahmeti zgjodhi SHBA-të dhe u rreshtua me Zaevin duke mundësuar kështu edhe rrëzimin e Gruevskit, rrjedhimisht edhe të krahut të Rusisë në Maqedoni.

Meta ka publikuar mbrëmë një foto gjatë darkës më Haradinajn në Shqipëri, e cila nuk duket aspak e rastësishme nisur nga zhvillimet e vrullshme në Kosovë dhe Shqipëri.

Përballë kësaj dysheje janë Rama dhe Thaçi, të cilët deri më tani kanë treguar se mendojnë njëlloj sa i përket të ardhmes së Kosovës dhe raporteve me serbët. Madje, Rama ishte nga të parët "skiftera" që mbështetën çmendurinë e Hashim Thaçit për të ndarë Kosovën në kuadër të një marrëveshjeje me serbët. /albeu.com/
Shtuar më 21/05/2019, ora 13:10
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori