Mesiq: Serbia te mos denoje vendet qe kane njohur Kosoven
Albeu.com
Presidenti kroat, Stipe Mesiq ka deklaruar se "askush nuk po bën presion mbi Serbinë që të njohë Kosovën", por sipas tij, "është çështje e Serbisë, e institucioneve dhe të qytetarëve të saj se çfarë qëndrimi do të marrin ndaj realitetit (pavarësisë) që është i pakthyeshëm".Në një intervistë për të përditshmen e Beogradit "Danas" Mesiq ka shprehur mendimin që "Serbia, në radhë të parë për shkak të serbëve në Kosovë, duhet të gjejë ndonjë modus vivendi me Kosovën".

"Se a do ta njohë dhe kur, kjo në këtë kontekst është më së paku e rëndësishme. Është me rëndësi që Serbia të mos dënojë në asnjë mënyrë vendet të cilat kanë vendosur marrëdhënie me Kosovën dhe që, pasi ka kërkuar mendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, ta lërë çështjen që të zgjidhet në binarin juridik", është shprehur Mesiq. (qik)
Shtuar më 19/06/2009, ora 17:52
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori