Mediat e huaja zbardhin detaje nga sherri i shqiptarëve në Spanjë: E qëlluan 6 herë në trup
Ditën e sotme Policia franceze ka arrestuar dy shqiptarë, në Bordeaux, pasi dyshohet se janë autorë të dyshuar të plagosje me thikë që ka ndodhur më 20 janar në qytetin e Hanta, Spanjë.

Mediat spanjolle shkruajnë se tashmë dy shqiptarët të moshave 27 dhe 29-vjeç po mbahen në një burg të Francës, në pritje të dorëzimit tek autoritetet spanjolle.

Të arrestuarit po hetohen për pjesëmarrje në organizatë kriminale, ku dyshohet se promovonin emigracionit e paligjshëm të bashkatdhetarëve në Mbretërinë e Bashkuar.

Ngjarja:

Mësohet se dy të plagosurit janë po ashtu dy shqiptarë. Njëri prej tyre mori gjashtë plagë me thikë në gjoks dhe shpinë. I cili u shtrua në Spitalin e Valdecilla, në Santander, kurse tjetri u plagos në këmbë.

Gardha Civile raporton se sulmi ndodhi pas mesnatës së datës 20 janar, në një zonë parkimi kamioni në Hoznayo. Sherri u regjistrua mes katër personave, nga të cilët dy kishin mbërritur me një automjet dhe dy të tjerë që ishin në vendin e ngjarjes.

Në një moment të përleshjes, dy të parët sulmuan me thika dy të tjerët, duke u shkaktuar atyre lëndime të ndryshme, njëri prej të cilëve në gjendje shumë të rëndë.

Hetimi:

Garda Civile menjëherë filloi një hetim për vrasje në tentativë, duke marrë të dhëna të ndryshme nga automjeti dhe duke gjetur armët e përdorura në sulm, dy thika kuzhine me një teh rreth 20 centimetra në të cilat kishte gjurmë gjaku.

Hetimet mbi automjetin zbuluan se ai ishte përdorur nga dy burra që po hetoheshin për favorizimin e emigracionit të paligjshëm dhe të cilët mund të ishin larguar në Francë. Për këtë u kontaktua Policia e Hendaye dhe Qendra e Bashkëpunimit Doganor si dhe Policia franceze për të gjetur makinën.

Në të njëjtën ditë Policia Franceze njoftoi se ata kishin lokalizuar automjetin në Bordo dhe Garda Civile vendosi kontakte me Gjykatën e Shkallës së Parë dhe Udhëzimin numër 2 të Medio Cudeyo, për të cilën ata informuan rezultatet e hetimit.

Në funksion të këtyre të dhënave, autoriteti gjyqësor lëshoi ​​një urdhër ndërkombëtar arrestimi dhe Policia Franceze i vuri prangat dy të dyshuarve, në Bordo, shkruan panorama.

Motivi i sulmit

Garda Civile dyshon se motivi i sulmit mund të ketë të bëjë me kontrollin që të paraburgosurit synonin të kryenin mbi emigrimin e shtetasve shqiptarë në Mbretërinë e Bashkuar dhe fitimin pasues që ata mund të merrnin nga një veprimtari e tillë.
Shtuar më 22/01/2021, ora 17:24

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori