Mediat e huaja, jehonë aksionit të policisë për ikonat
Pëlqej
Disa nga mediat më të mëdha në botë i kanë bërë jehonë lajmit mbi aksionin policor në Shqipëri për sekuestrimin e më shumë se 1000 vepra arti. Lajmi është pasqyruar në BBC, Washington Post, HuffPost, NYTimes, etj.


"Kryeministri Edi Rama, që e nisi karrierën e tij si artist, inspektoi veprat e rikuperuara dhe vlerësoi aksionin e policisë. Në total janë 1.077 ikona, afreske dhe vepra të tjera. Policia bëri të ditur se dy personat e arrestuar kishin në plan që t'i shisnin ato jashtë vendit. Pas katër muajsh hetimi, këto vepra që datojnë nga shekulli i 15-të deri në mesin e shekullit 20, u gjetën në dy shtëpi në Tiranë. Zyrtarët nuk kanë dhënë ndonjë shifër për vlerën e këtyre veprave," shkruan Associated Press, raporti i së cilës ka bërë xhiron e botës. /albeu.com/
Shtuar më 10/10/2013, ora 17:01
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori