Mbyllet pa konsensus tryeza e Reformës Zgjedhore, Bylykbashi zbulon përplasjet me maxhorancën
Ka përfunduar takimi i Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore që po mbahet në Pallatin e Kongreseve dhe ka zgjatur për rreth 4 orë.

Përfaqësuesi i opozitës jashtëparlamentare Oerd Bylykbashi gjatë një prononcimi për mediat tha se kishte debat në lidhje me debatin për identifikimin bimoetrik të votuesve.


“U hap debat në lidhje me votimin elektornik. Doli qartë që maxhoranca nuk është e gatshme të ecië në këtë drejtim të fusë identifikimin bimetrik për të garantuar që kutitë e votimit të mos mbushen nga komisionerë, me votat e atyre që nuk erdhën të votonin. PS e bëri të qartë se nuk ishte e gatshme për këtë.

Kjo është një nga temat e kryesore të opozitës që të numërohen vota të zgjedhësve dhe jo të falsifikuara. Pa u arritur kjo çështje është e vështirë. Ajo që ne presim nesër është që mazhoranca të vijë me një propozim ku identifikimi bimoteritk të jetë në të gjitha qendra zgjedhore të Shqipërisë. Qeveria të vendosë para, në mënyrë që në Shqipëri mos të manipulohen zgjedhjet.

Maxhoranca vuri në pikëpyetje mundësinë që kjo të mos realizohej. Kjo tergoi qartë sesi maxhoranca e sheh zbatimin në të ardhmen. Synon të marrë kontrollin e komisioneve. Identifikimi bimometrik ëhstë thellesisht i lidhur me profesionalizmin e administratës zgjedhore.

Maxhornaca nuk është e gatshme për çështjen e qeverisë teknike. Nëse nuk garantohet mosmbushja e kutive do të kemi numërim brilante dhe do të vijë një pushtet me vota të vjedhura që nuk i duhet askujt.”- tha Bylykbashi.
Shtuar më 28/05/2020, ora 21:18

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori