Mbi 70 te vdekur ne nje muaj e gjysem nga aksidentet ne Shqiperi
Albeu.com
Ne Shqiperi kane hyre 298 mije mjete me targa te huaja per vitin 2009, nga te cilat rreth 150 mije nga maji deri ne gusht. Numri i madh i ketyre automjeteve ka sjelle edhe aksidentet automobilistike qe ne krahasim me vitin e kaluar jane reth 20 perqind me shume.
Vetem ne korrik u regjistruan 51 vdekur e qe pasohen me disa dhjetra aksidente qe kane shkaktuar edhe per muajin gusht te pakten 20 viktima.

Sipas statistikave zyrtare te policise, rritja e numrit te aksidenteve justifikohet me faktin se Shqiperia eshte perballur me nje numer prej 80 mije automjetesh me shume gjate kesaj vere, qe eshte nje shifer qe nuk ishte parashikuar me pare per trafikun shqiptar.

Automjetet me targa te huaja kane qene pjese e aksidenteve ne dy muajt e fundit ne me teper se 70 perqind te rasteve.

Sipas policise, shkaqet kryesore kane qene ato te shpejtesise se madhe.

Dhe si shkak i dyte konsumimi i pijeve alkoolike, por qe kjo eshte verejtur me teper nga drejtuesit e automjeteve me targa te Shqiperise dhe jo ato te emigranteve.

Ne statistikat e policise thuhet se dalja e autmojeteve me targa te huaja eshte ne nje numer me te vogel, cfare nenkupton se nje pjese e emigranteve ose i shesin automjetet e tyre ose i lene prane te afermeve te tyre. (tch/albeu)
Shtuar më 19/08/2009, ora 02:43
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori