Mbi 20 shqiptarë të vrarë në luftrat e Sirisë, si i “josh” shteti islamik
Gjatë dekadës së fundit, të paktën 120 shtetas shqiptarë i janë bashkuar grupin terrorist të Shtetit Islamik, ku më shumë se 20 prej tyre janë vrarë në beteja, kryesisht në Siri, tha edicioni elektronik maqedonas “Lokal”, cituar nga Focus.

Informacioni u lëshua gjatë forumi “Civil kundër Ekstremizmit”, mbajtur në qytetin verior të Shkodrës, shkruan novinite.com.

Shqipëria ka miratuar një strategji kombëtare për të luftuar ekstremizmin dhe vitin e kaluar ka miratuar një ligj që ndalon qytetarët që të marrin pjesë në ushtritë e huaja. Shkeljet mund të çojnë në burgim për një periudhë prej 15 vjetësh.
Shtuar më 06/10/2017, ora 18:46

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori