Mbi 1 milion viktima, vendet më të goditura nga COVID-19
Koronavirusi ka kontribuar në vdekjen e një milion njerëzve në të gjithë botën. Raporti i vdekjes së njëmiliontë arriti vetëm pak pas dhjetë muajsh pas vdekjes së parë të konfirmuar, në Kinë në janar.

Virusi vazhdon të përhapet në të gjithë botën, me më shumë se 32 milion raste të konfirmuara në 188 vende.

Virusi është në rritje në shumë rajone dhe disa vende që patën sukses të dukshëm në frenimin e shpërthimeve fillestare po shohin gjithashtu rritje të infeksioneve përsëri.

Ku po rriten rastet dhe vdekjet?

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se numri i të vdekurve mund të arrijë në dy milion para se një vaksinë efektive të përdoret gjerësisht.

Një numër rajonesh kanë parë raste të reja të koronavirusit të rriten gjatë muajve të fundit, me Indinë që qëndron në kryer sa i përket të infektuarve në Azi, edhe për shkak të popullsisë së madhe, shkruan BBC.

Numri zyrtar i infeksioneve të konfirmuara në Indi ka arritur në gjashtë milion, numri i dytë më i lartë në botë pas SHBA.

Virusi duket se po përhapet shumë më shpejt në Indi se gjetkë, i cili regjistroi rreth 90,000 raste në një ditë të vetme gjatë këtij muaji.

Rritja e infeksioneve vjen ndërsa qeveria vazhdon të heqë kufizimet në përpjekje për të nxitur ekonominë, por rritja është gjithashtu një reflektim i testimit në rritje.

India ka mbajtur një normë relativisht të ulët të vdekjes, duke pasur parasysh numrin e popullsisë së saj.

Në Amerikën Latine, Brazili ka numrin më të lartë të vdekjeve, me më shumë se 140,000 deri më tani. Gjithashtu ka regjistruar më shumë se 4.7 milion raste, vendi i tretë me numrin më të lartë në botë.

Rastet e sapo konfirmuara në rajon po rriten shpejt edhe në Argjentinë, e cila tani ka më shumë se 700,000 infeksione.

Në Lindjen e Mesme, Irani është prekur keq nga virusi dhe javën e kaluar ka konfirmuar numrin më të lartë të rasteve të reja që nga fillimi i qershorit. Iraku fqinj ka parë një rritje të vazhdueshme të rasteve.

Rastet po vazhdojnë të rriten në Indonezi dhe vendi ka regjistruar më shumë se 10,000 vdekje – numri më i lartë në Azinë Juglindore.

Afrika ka regjistruar më shumë se 1.4 milion raste të konfirmuara, megjithëse nuk dihet përmasat e vërteta të pandemisë në kontinent.

Shkalla e testimit raportohet të jetë e ulët, gjë që mund të shtrembërojë vlerësimet zyrtare. Afrika e Jugut dhe Egjipti kanë parë shpërthimet më të mëdha të regjistruara deri më tani në kontinent.

Rastet e koronavirusit rriten përsëri në Evropë

Disa vende evropiane po regjistrojnë një numër në rritje të rasteve ditore mes frikës nga një rigjallërim i virusit.

Një numër vendesh në kontinentin e vjetër kanë vendosur përsëri bllokime dhe kufizime të tjera në rajonet e tyre më të prekura dhe ka pasur thirrje të reja që njerëzit të veshin mbulesa fytyre dhe të ndjekin rregullat e distancimit shoqëror.

Modeli i rritjes së infeksioneve pas zbutjes së kufizimeve të bllokimit nuk është i kufizuar në Evropë.

Izraeli ka vendosur një bllokim të ri kombëtar pasi regjistroi një numër rekord të rasteve ditore ditët e fundit.

Vendet e tjera që kanë parë një ringjallje të virusit përfshijnë Rusinë, Perunë, Korenë e Jugut, Kanadanë dhe Australinë – edhe pse pas rivendosjes së kufizimeve më të ashpra disa nga këto vende, tani po shohin rënien e rasteve.
Shtuar më 29/09/2020, ora 09:56

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori