Mbėrrin nė Shqipėri "Meshari" i Gjon Buzukut
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Ka mbėrritur nga Selia e Vatikanit nė Tiranė kopja origjinale e librit tė parė shqip, Meshari i Gjon Buzukut. Kopja origjinale e Mesharit e cila daton qė nga viti 1555 vjen nė Tiranė me rastin e 100 vjetorit tė shpalljes sė Pavarėsisė, ndėrsa ajo do tė qėndrojė e ekspozuar nė Bibliotekėn Kombėtare gjatė muajit nėntor.

Meshari i Gjon Buzukut do tė ekspozohet nesėr nė orėn 18:00 nė Bibliotekėn Kombėtare ndėrsa do tė qėndrojė atje deri mė datėn 28 Nėntor.

Biblioteka Apostolike e Vatikanit pranoi kėrkesėn e Shqipėrisė pėr tė ekspozuar veprėn mė tė lashtė nė gjuhėn shqipe, “Mesharin”, nė Tiranė.

Qė nga botimi e deri me 1740, gati dy shekuj, “Meshari” ishte njė vepėr e humbur, njė vepėr e panjohur. Mė 1740 nė Bibliotekėn e Propaganda Fides, afėr Romės, Mesharin e don Gjon Buzukut (1555) e zbuloi ipeshkvi i Shkupit Imzot Gjon Nikollė Kazazi nga Gjakova.

Libri mendohet tė jetė shtypur nė Venedik me alfabetin latin, duke shtuar disa shenja cirilike pėr tingujt nė shqip. Ky zbulim bėri bujė tė madhe, sepse ėshtė libri i parė nė gjuhėn shqipe.

Ky zbulim mbeti nė heshtje pėr mė tepėr se njė shekull, deri mė 1909, kur e rizbuloi arbėreshi Pal Skiroi, nė Bibliotekėn e Vatikanit, ku gjendet edhe sot me shėnimin Katalogu: R.G. Liturgia III, 194. /albeu.com/
Shtuar më 11/11/2012, ora 17:38
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Kombėtarja shqiptare ka mposhtur Armeninė me rezultat 2-1 nė ndeshjen kualifikuese pėr EURO 2016, duke u renditur e 3-ta nė grup me 7 pikė, pas Danimarkės e cila renditet e 2-ta me po aq pikė sa ka Shqipėria dhe Portugalia e cila kryeson grupin me 9 pikė.

Kombėtarja shqiptare ka mposhtur Armeninė me rezultat 2-1 nė ndeshjen kualifikuese pėr EURO 2016, duke u renditur e 3-ta nė grup me 7 pikė, pas Danimarkės e cila renditet e 2-ta me po aq pikė sa ka Shqipėria dhe Portugalia e cila kryeson grupin me 9 pikė.