Marti Ahtisari pretendent kryesor për çmimin Nobel për paqen
Albeu.com
Sot shpallet nga komisioni norvegjez i çmimit Nobel për paqen fituesi i këtij çmimi për vitin 2006. Si pretendent kryesor për këtë çmim është ish-presidenti finlandez Marti Ahtisari, i cili nderohet për rolin e tij si ndërmjetësues në disa konflikte ndërkombëtare, sefundi ne ceshtjen e zgjidhjes se statusit te Kosoves.Dy kandidatet e tjere per kete çmim, jane diplomati amerikan Xhon Bolton, aktualisht perfaqesues i SHBA ne OKB dhe juristja e larte italiane Karla Del Ponte, kryeprokurore e Gjykates se Hages. Ky çmim shoqërohet me 1,1 milionë euro. Vitin e kaluar me këtë çmim u nderua Organizata Boterore për Energjinë atomike dhe shefi i saj egjiptiani Mohamed El Baradei. start
Shtuar më 13/10/2006, ora 10:46
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori