Maqedonia vendos taksa për kosovarët – 5 euro për transit
Albeu.com
Që prej 1 shtatorit, kosovarët që udhëtojnë përmes territorit të Maqedonisë do të detyrohen të paguajnë së paku 5 euro, si taksë shëndetësore.Rregulli për sigurimin shëndetësor thuhet se bazohen në Ligjin e Maqedonisë për të huajt, ndërsa për këtë qytetarët e Kosovës njoftohen vetëm kur të arrijnë në pjesën maqedonase.

Kosovarët tashmë kanë filluar të paguajnë këtë taksë, që hyjnë në Maqedoni nga Greqia dhe Maqedonia.

Zyrtarët kosovarë nuk kanë dashur të flasin me shumë rreth këtij vendimi të Maqedonisë e as nëse do të ketë reciprocitet në këtë drejtim, derisa nuk marrin njoftimin zyrtar nga autoritetet në Shkup.
Shtuar më 17/08/2008, ora 19:52
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori