Maqedonia shënon 16-vjetorin e pavarësisë
Albeu.com
Maqedonia shënon sot 16-vjetorin e pavarësimit të saj. Me këtë rast president i vendit, Branko Cërvenkovski tha se Maqedonia është shtet me perspektivë të qartë dhe të sigurtë evroatlantike. Por megjithkëte, në këtë përvjetor, Athina zyrtare sërish ka riaktualizuar çështjen e kontestit për emrin e shtetit, duke e kërcënuar me veto pranimin e Maqedonisë në NATO dhe në Bashkimin Europian.
Shtuar më 08/09/2007, ora 20:41
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori