Maqedonia ndryshon emrin, si do të quhet tani
Pas takimit të liderëve sot në klubin e deputetëve, kryeministri Zoran Zaev i shoqëruar nga kreu i BDI-së Ali Ahmeti, zv.kryeministrat Radmila Shekerinska dhe Bujar Osmani, ministri i jashtëm Nikolla Dimitrov dhe deputeti Artan Grubi kanë bërë të ditur qëndrimin e tyre lidhur me zgjidhjen e emrit si dhe propozimin e ri, shkruan Zhurnal.mk

Kryeministri Zaev ka thënë se propozimi i ri për emrin është Republika e Maqedonisë së Ilindenit ose në përkthim në gjuhën angleze si Republic of Ilinden Macedonia, duke shtuar se ky do jetë përdorimi i brendshëm dhe i jashtëm i emrit ndërsa gjuha do jetë gjuha maqedonase.
Shtuar më 19/05/2018, ora 17:47
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori