Maqedonia do ta njohë njëanshëm pavarësinë e Kosovës nëse këtë e bëjnë BE
Albeu.com
Presidenti i Maqedonisë Branko Çërvenkovski ka deklaruar se nëse në Këshillin e Sigurimit të OKB së nuk miratohet rezoluta për Kosovën dhe nëse Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian e pranojnë njëanshëm pavarësinë e Kosovës, atëherë Maqedonia do të jetë pjesë e këtij procesi.Lidhur me vlerësimet se Beogradi do t'i përkeqësojë marrëdhëniet me vendet që do ta njihnin pvarësinë e Kosovës, Presidenti Cërvenkovski tha se kjo do të ishte e dëmshme për vetë Serbinë pasi në atë mënyrë ajo rrezikon izolimin dhe shtoi se ky do të ishte problem i Serbisë dhe jo i Maqedonisë. start
Shtuar më 28/05/2007, ora 11:58
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori