Lunacek: Ne vere udherrefyesi per Kosoven
Albeu.com
Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunacek ka shfaqur shpresën e saj se KE do t’i japë në verë Kosovës udhërrëfyesin për liberalizimin e vizave. Deklaratën e saj Lunacek e bëri në një intervistë për BBC, ku iu ka bërë thirrje ...... autoriteteve kosovare që të përmbushin një varg kushtesh për të arritur liberalizimin. Ajo ka theksuar se me projekt/rezolutën e re për Kosovën, BE do t’i bëjë presion Serbisë që të normalizojë raportet me shtetin e ri dhe të mos financojë më strukturat paralele. Më tej, duke folur për situatën në Kosovë, eurodeputetja ka shtuar se BE mbështet plotësisht punën e misionit EULEX në luftën kundër krimit dhe korrupsionit.
Shtuar më 05/05/2010, ora 15:54
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori