Lufta kundër krimit e korrupsionit, Kabashi takon Llallën
Kryeprokurori i Shtetit Ismet Kabashi ka pritur në një takim Kryeprokurorin e Përgjithshëm të Shqipërisë, Adriatik Llallën, me të cilin kanë rënë dakord që të vazhdojnë bashkëpunimin mes dy prokurorive, sidomos sa i takon luftës kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

“E njoftova Prokurorin e Përgjithshëm të Shqipërisë me sistemin prokurorial të Kosovës, me Këshillin Prokurorial, me bashkëpunimin mes prokurorive të të gjitha niveleve të Shqipërisë dhe Kosovës, sidomos në luftimin e krimit të organizuar dhe të krimit që lidhen me trafikim të qenieve njerëzore apo me vepra të ndryshme ndërkufitare. U pajtuam që të vazhdojmë bashkëpunimin. Inkurajuam dy shoqatat në shkëmbimin e përvojave”,-ka thënë Kabashi për të shtuar më pas se me kryeprokurorin Llalla, do të kërkojnë nga qeveritë, që të nënshkruajnë një marrëveshje ndërshtetërore për transferimin e procedurave penale të shtetasve kosovarë për veprat e kryera në territorin i Shqipërisë dhe anasjelltas.

Edhe kryeprokurori Llalla shprehu vullnetin për të vazhduar bashkëpunimin me autoritetet kosovare.
Shtuar më 02/10/2013, ora 12:56
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori