LSI propozon shtimin e nje amendameti ne pr/ligjin e imunitetit: Qe te mos jete antikushtetues
Albeu.com
LSI mbeshtet cdo iniciative te qeverise dhe parlamentit per luften ndaj korrupsionin, por vetem nese keto iniciativa mbeshteten ne kushtetute.Keshtu ka deklaruar sot ne nje konference per shtyp lideri i LSI, Ilir Meta i cili tha se per projektvendimin " per lenien e imunitetit" duhet shtuar nje amandament ne kushtetute. "Dua te shpreh faktin se imuniteti i deputetit eshte i garantuar nga Kushtetuta e Shqiperise. Cdo ligj qe synon te zhveshe deputetin nga imuniteti eshte antikushtetuese. Prandaj eshte i domosdoshem shtimi i nje amandamenti qe "lenia e imunitetit" te mbeshtetet tek kushtetuta dhe ligjet e ketij vendi", shprehet Meta.
Shtuar më 26/09/2005, ora 20:46
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori