Lituania njohu zyrtarisht Republikën e Kosovës
Albeu.com
Parlamenti Lituanez sot njohu Republiken e Kosoves dhe gjithashtu i ka rekomanduar qeverise se ketij vendi qe te filloj proceduren per vendosjen e marredhenieve diplomatike mes Lituanise e Kosoves.Parlamenti i Republikës se Lituanisë ka marrë sot vendimin për njohjen zyrtare të Republikës së Kosovës dhe gjithashtu i ka rekomanduar qeverisë së këtij vendi që të filloj procedurën për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike mes Lituanisë e Kosovës.
Pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, presidenti i Lituanisë inicioi procedurën parlamentare për njohjen e Republikës së Kosovës. Deri tani me Lituanin 39 shtete kanë njohur pavarësinë e Republikës së Kosovës.
Shtuar më 06/05/2008, ora 21:05
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori