Ekzekutohet në atentat biznesmeni nga Shkodra
Liberia njohu Kosovën shtet të pavarur e sovran
Albeu.com
Liberia i është bashkuar shteteve të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës në njohjen e Kosovës, duke u bërë shteti i 42-të që njohu Republikën e Kosovës.


Pas Senegalit dhe Burkina Fasos, ky është vendi i tretë afrikan që e njeh Republikën e Kosovës.

Lajmi është bërë i ditur gazeta e përditshme liberiane "Daily Observer".

Në vijim është lista e vendeve që e kanë njohur pavarësinë e Republikës së Kosovës:

Nr./Vendi/Data e njohjes

1. Mbretëria e Bashkuar (18 shkurt 2008)
2. Franca (18 shkurt 2008)
3. ShBA-të (18 shkurt 2008)
4. Turqia (18 shkurt 2008)
5. Shqipëria (18 shkurt 2008)
6. Afganistani (18 shkurt 2008)
7. Kostarika (18 shkurt 2008)
8. Australia (19 shkurt 2008)
9. Senegali (19 shkurt 2008)
10. Letonia (20 shkurt 2008)
11. Gjermania (20 shkurt 2008)
12. Estonia (21 shkurt 2008)
13. Italia (21 shkurt 2008)
14. Danimarka (21 shkurt 2008)
15. Luksemburgu (21 shkurt 2008)
16. Peru (22 shkurt 2008)
17. Belgjika (24 shkurt 2008)
18. Polonia (26 shkurt 2008)
19. Zvicra (27 shkurt 2008)
20. Austria (28 shkurt 2008)
21. Irlanda (29 shkurt 2008)
22. Suedia (4 mars 2008)
23. Holanda (4 mars 2008)
24. Islanda (5 mars 2008)
25. Sllovenia (5 mars 2008)
26. Finlanda (7 mars 2008)
27. Japonia (18 mars 2008)
28. Kanadaja (18 mars 2008)
29. Monako (19 mars 2008)
30. Hungaria (19 mars 2008)
31. Kroacia (19 mars 2008)
32. Bullgaria (20 mars 2008)
33. Lihtenshtajni (25 mars 2008)
34. Korea Jugore (28 mars 2008)
35. Norvegjia (28 mars 2008)
36. Republika e Ishujve Marshall (17 prill 2008)
37. Republika e Naurusë (23 prill 2008)
38. Burkina Faso (24 prill 2008)
39. Lituania (6 maj 2008)
40. San Marino (11 maj 2008)
41. Republika e Çekisë (21 maj 2008)
42. Republika e Liberisë (30 maj 2008)...
(G. Lajm)
Shtuar më 30/05/2008, ora 21:58
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori