“Lamtumirė engjėj tė vegjėl!” (FOTO-LAJM)

Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Update- “Lamtumirė engjėj tė vegjėl!” Me kėtė mesazh janė pėrcjellė sot nga Lecco i Italisė drejt Shqipėrisė, trupat e pajetė tė tre motrave Dobrushi tė cilat u vranė nga e ėma Edlira Dobrushi.

Makinat qė transportojnė trupat e 3 vajzave u drejtuan drejt Barit, e mė pas trupat e Simonės, Keisit dhe Sindit do tė pėrcillen drejt Shqipėrisė, pasi varrimi i tyre do tė bėhet nė Kukės, nė vendlindjen e babait tė tyre.


11:16- Myslimanė e katoikė janė bashkuar dje pėr tu lutur dhe pėr ti dhėnė lamtumirėn e fundit tre motrave tė vrara pak ditė mė parė nga nėna e tyre. Qindra persona, mbi tė gjitha fėmijė, kanė pėrshėndetur pėr herė tė fundit tri vajzat, tri motrat qė u vranė nga nėna e tyre Edlira Dobrushi.

Bashkia e Lecco-s shpalli ditėn e djeshme ditė zie pėr te nderuar kujtimin e Sidnit, Keisit e Simonės. Nė nder tė vajzave ėshtė hapur qė prej mbrėmjes sė tė mėrkurės dhe dhoma e lutjeve pėr Simonėn 13-vjeēare, Keisin 10 vjeēe dhe Sidnin, 3 vjeēe.

Babai i tre vajzave ka shkruar edhe njė letėr lamtumire ku shpreh dhimbjen e madhe pėr kėtė ngjarje tė rėndė dhe mungesėn e tyre qė do tė shoqėrojė atė gjatė jetės.


“Tė dashura Simona, Keisi e Sindi. Ėshtė babai juaj ai qė ju shkruan me zemrėn tė mbytur nga dhimbja. Nuk e kuptoj. Nuk jam ende nė gjendje ta bėj, por nuk dua tė gjykoj nėnėn tuaj. Na mungoni tė gjithėve, prindėrve dhe miqve, neve qė nuk kuptuam dhe imagjinuam dot qė diēka e tillė mund tė ndodhte. Nėpėrmjet dhe rreth e rrotull jush shihnim vetėm njė dashuri tė madhe, dhe mundoheshim tė bėnim tė pamundurėn, por kjo nuk mjaftoi. Do tė na mungojė gjithēka e juaja. Buzėqeshjet, ėndrrat dhe hareja juaj. Ju lutem tė na doni nga qielli. Atje ku jeni tashmė dhe shpresojmė tė na falni atė dashuri qė ne kėtu nuk ditėm t’jua japim. Atė tė ardhme qė ėndėrronit e qė nuk mundėm t’jua falim”. Kjo ėshtė letra e shkruar nga Bashkim Dobrushi.

Ngjarja e rende ndodhi nė Leēo gjatė natės duke u gdhirė dita e diel, 9 mars 2014.
Shtuar më 14/03/2014, ora 15:06
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.