Lagendijk: Pavaresia e kushtezuar e Kosoves eshte rruga me e mire per te ecur para
Albeu.com
Kryeministri Bajram Kosumi u takua me anetaret e Parlamentit Evropian Jost Lagendijk dhe Paolo Bergamashi, ku statusi i Kosoves dhe permbushja e standardeve ishin ne fokus te bisedes. Pas takimit me Kryeministrin Kosumi, Lagendijk ka thene se pavaresia e kushtezuar e Kosoves eshte rruga me e mire per te ecur para. "Erdha ketu per dy gjera. Une jam nje nga anetaret e PE qe ka thene se perkrah pavaresine e kushtezuar te Kosoves. Kete e kam thene dy vjet me pare dhe ende mendoj se kjo do te ishte rruga me e mire per te ecur perpara", ka thene Legendijk. Ai shtoi se Qeveria e Kosoves duhet te jete e pergatitur jo vetem ne nivel teknik, por edhe ate politik. Ajo duhet te dije se cfare duhet te prese nga keto negociata dhe se statusquoja ne Kosove nuk eshte opcion dhe gjerat duhet ndryshuar, tha eurodeputeti Lagendijk. Nderkaq Kryeministri i Kosoves Bajram Kosumi tha se ka biseduar me Lagendijk per raportin pozite-opozite, rreth implementimit te standardeve dhe per hapat qe do te ndermarre qeveria per fillimin e bisedimeve per pavaresine e vendit tone. Ai shtoi se tash eshte koha te mendohet se si do te funksionoje shteti i Kosoves. QIK
Shtuar më 01/04/2005, ora 20:26
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori