Kuvendi miraton projektligjin për mbetjet
Pëlqej
Update- Me 76 vota pro Kuvendi miratoi pasditen e sotme ndryshimet në ligjin për importin e mbetjeve. Në fjalën e tij të mbajtur në seancë, Ministri i Mjedisit Lefter Koka është shprehur se ligji i ri për menaxhimin e mbetjeve rrit riciklimin në vend.


Projektligji sot është i hartuar në përputhje të plotë me kriteret e kërkuara nga BE. Ligji i kaluar kishte mungesë në sistemin e monitorimit për hyrjen e mbetjeve, kryesisht ato të rrezikshme” u shpreh ai.

Ndërkohë, Kuvendi ka miratuar me 76 vota pro edhe kandidaturën e Sokol Çomos si anëtar i Këshillit të Lartë të Drejtësisë. Çomo zëvendëson Neshat Fanën, të cilit i ka përfunduar mandati.

11:43 Zv.kryeministri Niko Peleshi u shpreh sot se lejimi i importit të mbetjeve nuk ndihmon në riciklimin por shton burimin e mbejteje. Në fjalën e tij në Kuvend, Peleshi deklaroi se të nxisësh importin do të thotë t’i biesh shkurt për të plotësuar kërkesat e një grupi biznesi.

“Të nxisësh importin do të thotë t’i biesh shkurt për të plotësuar kërkesat e një grupi biznesi të cilën nuk e injorojmë por besojmë se oferta në vend është e mjaftueshme. Që të plotësosh këtë kërkesë do të thotë që secili të bëjë detyrat e veta, dhe njësitë e qeverisjes vendore të marrin serioziht ngritjen e një sistemi të menaxhuar të mbetjeve. “- tha Peleshi.

10:53- Deputetët e opozitës kanë munguar edhe në seancën e sotme të Kuvendit ku pritet të diskutohen dhe miratohen disa projektligje. Gjatë seancës deputeti socialist Erjon Brace kerkoi informacion nga ministri i Mjedisit, lidhur me lejet e mjedisit të dhëna nga qeveria e mëparshme.


Projektligji për ndalimin e importit të mbetjeve është projektligji më i rëndësishëm në axhendën e Kuvendit për seancën e sotme. Ndërsa pritet të diskutohet edhe mbi Projektligjin “Për masat kundër financimit të terrorizmit”,
projektligjin “Për sigurinë në tunelet rrugore” dhe disa projektligje të tjera. /albeu.com/
Shtuar më 10/10/2013, ora 16:03
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori