Kuvendi: Mbyllet votimi, Topi 75 vota, Nano 3 vota
Albeu.com
Ka perfunduar seanca e kuvendit ne te cilen eshte mbyllur votimi i dy kandidateve per president. Ne votim morren pjese 80 deputete, prej te cileve 75 votuan per Topin dhe 3 per Nanon.Ora 22: 30 Sapo eshte mbyllyr procesi I votimit ne seancen e kuvendit ne te cilen kane marre pjese 80 deputete. Nuk dihet nese kjo seance do te konsiderohet legjitime duke qene se ka nuk ka votuar as 2/3 e deputeteve, prandja kjo seance mund te konsiderohet e deshtuar. Tashme ka nisur procesi I verifikimit per te vijuar me pas me procesin e numerimit. Pasi ka hedhur voten e tij, konform te gjith rregullave te votimit, kreu i PD-se, Sali Berisha ka zbardhur thelbin pse marreveshja ka deshtuar. Sipas tij gjithshka qendron tek lufta kunder korrupsionit.

Ne nje deklarate per Mediat ai ka thene se “Ceshtja e presidentit nuk mund te zvarritet dhe shkelmohet, sic ka ndodhur gjate gjithe ketyre javeve. Pas deshtimit te tryezes intensive qe u zhvillua me te gjitha partite politike, ne te cilen u pergjodh dhe u ra dakort per emrin e presidentiti konsnesnual, une kam patur nje kusht themelor, te panegociushem te cilin une e kam diskutuar: largimitit te shtylles kryesore te mbrojtjes se krimit dhe korrupsionit. Isha i vendosur qe kete situate te mos e toleroja. Lufta kunder korrupsionit eshte detyrmi me madhor dhe me apsolut qe Shqiperia te mund te zhvillohet, qe Shqiperia te dale nga varferia, qe Shqiperia te konsolidohet ne integritetin kombetar”.

Me pas ka shtuar “ Une mendova qe te gjitha keto probleme ti zgjidh ne parlament dhe I kerkova deputeteve qe te votonim sot krahas presidentit konsensual dhe nenin perkates te ligjit te prokurorise dhe te heqim dore nga procesi I degradimit. Vendi meriton president me te afte. Ne jemi te detyruar ta mbyllyr kete dhe te supozojme qe presidenti te zgjidhet nga populli. Per kete mund te bejme nje leshim ne kushteteute” ka thene Berisha duke shtuar “Une nuk kisha ne menyre apsolute nje alternative tjeter pervecse kushteturtes te ketij vendi.

Une nuk mund te pranoj se ne Shqipari egziston lufta kunder korrpusionit duke qene se askush nga ato qe marrin leket e popullit shqiptar nuk perballet me lidjin. Ndaj dhe une po ndjek kushtetuten. Kam nje deshire te jashtezakonshme qe ky vend te duartrokase sonte Presidentin. Doja shume qe vendi te shkoje drejte zgjidhjes dhe jo drejt zgjedhjes. Do te repektoj kushtetuten dhe nuk me takon te nderhyj ne asnje problem te opozites. Pranova kadidatin e tryezes por kur nje tryeze qenka e afte qe ti japi vendit nje presidenit, ashtu sic ndodhi dje, nuk qenka ne gjendja te largoje nje prokuror qe frekuenton kazinote, tryzeza nuk eshte ne rregull” perfundoi ai.
Ora 21: 30 Ka rifilluar senca ne kuvend pas pushimit te paralajmeruar nga kryeparlajmentarja Jozefina
Topalli. Arjan Madhi ka deklaruar te hapur procesi i votimit postin e Presidentit te Republikes, per te cilin kandidojne dy figurat e njohura tashme ne jeten politike: Fatos Nano dhe Bamir Topi. Tashme ka filluar votimi pa debat.

Ora 20:30 Sapo ka nisur seanca plenare me betimin e Eris Hoxhes. Pas betimit te tij kryeparlametarja Jozefina Topalli I ka lejuar deputetet qe te bejne 30 minuta pushim. Nderkohe ne nje deklarate per News 24, kreu I PDK-se ka shprehur opinionin e tij ne lidhje me negocialtat duke I cilesuar ato si shume produktive. “Negociatatat ishin produktive. Ende ka mundesi per dialog pozite-opozite” ka thene ai duke ftuar PD dhe PS qe te ulen per te reflektuar. Kurse Mustafaj ka ritheksuar faktin se sipas tij eshte shume e rendesishme fakti qe u mblodhen te gjithe. Si mbeshtetetes I konsensusit Mustafaj ka fajesuar ne menyre te drejteperpdrejte Nanon per prishjen e ketij konsensusi. Mospranine e tij e ka cilesuar si nje ogur te keq per te.

Ora 20: 13 Nga momenti ne moment pritet qe te filloje seanca plenare aq shume e perfolur, ne te cilen pritet te votohen dy kandidaturat kryesore: Topi dhe Nano. Berisha dhe aleatet e tij gjenden ne Kuvend, te gatshem per te votuar kurse PS, ashtu sic ka bere te ditur, nuk do te jete ne seance. Nga ana e tij Neritan Ceka ka bere te ditur per News24 se do te jete pjesmarres ne seance pasi ai eshte “pjese e opozites dhe jo e tryezes”. Ne lidhje me kete ai ka shprehur keqardhjen e tij pasi eshte perjashtuar nga tryeza konsensuale, dmth eshte perjashtuar nga alenca.

Megjithate Ceka I ka bere thirrje te gjithe deputeteve qe te jene ne salle. “Jam ketu per ti dhene nje mesazh per te gjithe deputetet pasi ato duhet te jene ne salle, duke qene se jane dy kandidatura qe duhen votuar. Natyrisht qe une nuk kam firmosur per asnerin. Jam ketu per te votuar per njerin prej te dyve.”, ka thene Ceka. Ai ka konfirmuar se deri ne keto momente numri I deputeteve te maxhorances ka arritur ne 83.

Nga ana e tij Genc Pollo ne nje deklarate per News 24 ka thene se te gjithe deputetet duhet ta shohin si detyrim votimin e kandidaturave. “Shpresoj qe te kemi nje seance normale. Opozita ka nje detyrim per te marre pjese ne kete seance. Eshte detyrim qe te votojne kandidaturat. Me ne fund ne kemi dy kandidatura. 140 veta do te votojne per to. Kryesorja sot eshte qe meqenese kemi dy kandidatura ti nenshtrohemi votomit nepermjet kutise”, ka thene Pollo. I PBDNJ- se, Vangjel Dule, nje nder firmat e Nanos, ka mbeshtur edhe njehere kandidaturen e zotit Nano, si nje nder personat me te afte per kete post. “Zoti Nano eshte njeri prej kandidaturave me te mira te postit te larte te shtetit pasi I ploteson te gjitha kushtet dhe kriteret per ti sherbyer me efikasitet integrimit te vendit ne BE dhe ne NATO. Ajo qe eshte e rendesishme eshte qe duhet te kontribuojme te gjithe me voten tone per te garantuar qendrueshme, stabilitetin dhe bashkepunimin e ngushte te reformave konsensuale”.

Pyetjes nese do te votonte per Topin nese do te ishte I detyrar per ta bere kete gje, per te mos e cuar vendin ne zgjedhje te parakohshme, zoti Dule iu pergjigj duke thene se “Une nuk mund te perjashtoj zgjedhjet e parakohshme dhe as nuk mund ti konfirmoj ato. Ne pjesmarrjen tone ketu ne qeerini ne nuk kemi marre kurre parasysh koston politke te kesaj”. Tashme gjithshka eshte bere gati per fillimin e seances dhe nga momenti ne moment pritet qe te nise votimi. Tashme eshte bere zyrtare vendosja e kutive te votimit. Gjjithashtu eshte konfirmuar pjesemarrja e Dervishit ne sekretariatin e votimit, por nuk do te marri pjese ne votim.

Ora 18: 30 Drejtuesit e partive opozitare, Edi Rama (PS), Ilir Meta (LSI), Skender Gjinushi (PSD) dhe Paskal Milo (PDS) perfunduan pak minuta me pare nje takim ne mjediset e Hotel Tirana International ku kane diskutuar ne lidhje me zhvillimet me te fundit, pas deshtimit te tryezes se 6 partive parlamentare, zyrtarizimit te kandidatures se zotit Fatos Nano per postin e Presidentit dhe vendimit te Grupit Parlamentar te PD-se, per te kandiduar zotin Bamir Topi per kete post. Ne kete tryeze mungoi kreu i PAD-se, Neritan Ceka, i cili gjate oreve te paradites kerkoi qe kandidatet per President te dalin nga Kuvendi dhe jo nga tryezat e partive.

Ora 17: 15 Kreret opozitare jane mbledhur ne nje tryeze te perbashket per te diskutuar qendrimin e tyre pas kandidatures se Topit si president. Nga momenti ne moment pritet vendimi I tyre nese do te marrin pjese ose jo ne seancen e votimit te parashikuar per sot mbasdite ne oren 19:00.

Ora 16:04 Topi dhe Nano, serisht ne gare
Sapo ka perfunduar takimi I kryeministrit Berisha me Topin dhe eshte konfirmuar qe Topi do te hyje ne gare per president. Deputetet, nder te cilet Topalli, Berisha, etj, i kane dhene mbeshtetjen me ana te firmes si kandidat per presidenti PD-se. Nderkohe Gjinushi ka shprehur per te disaten here qendrimin e tij ne lidhje me ceshtjen e presidentit duke deklaruar se: “Nuk ka deshtuar tryeza por ka deshtuar Berisha”. Ai ka thene se nese nuk dalim me nje president konsensual atehere me siguri qe do te kemi zgjedhje te parakohshme. Kandidatura e Topit ka qene arsyeja per te cilen opozita ke vendosur qe te mos marre pjese ne seancen e pasdites. Nderkaq, Topi nuk ka qene kandidatura e vetme per president pasi edhe ish kryeministri I vendit Fatos Nano, me ne fund ka mundur qe te plotesoje listen me njezet firmat e nevojshme per te qene kandidat per president. Hamit Kosta ka qene firma e njezete ne listen e ish- kryeministrit. Kurse Caka ka bere te ditur se nuk ka firmosur per Nanon si kandidat.

Kjo eshte lista e emrave qe kane dhene firmen per Nanon si kandidature per President:
Arben Malaj, Vangjel Dule, Qemal Minxhozi, Spiro Peci, Luan Memushi, Taulant Dedja, Taulant Balla, Rajmonda Stefa, Besnik Dervishi, Leonard Solis, Paulin Sterkaj, Durim Gushi, Bukurosh Stafa, Durim Lamaj, Fatos Hoxhaj, Elmaz Sherifi, Rrapush Tole, Petro Koci, Beshkim Fino, Hamit Kosta.

Ora 14:00 Beja: Nuk u arrit marreveshja konsensuale ne tryeze- dalim me kandidatin tone
Ne perfundim te mbledhjes se grupit te Partise Demokratike, ku u diskutua situata pas tryezes se djeshme te negociatave, Fatos Beja ka deklaruar se grupi i PD ka vendosur te futet ne procedura qe parashikon kushtetuta. "Tryeza e Negociatave e kishte te pamundur te gjente President konsensual, ndaj ne vendosem te zbatojme te drejten tone kushtetuese per te paraqitur kandidatin tone. Eshte kandidature mjaft e mire, e pelqyeshme dhe ai tashme ka konsensusin e gjithe deputeteve te PD-se. Ai eshte politikan me pervoje. Por eshte Kryesia ajo qe merr vendime, ne si grup kemi diskutuar dhe me pas ky qendrim i deputeteve do t’i paraqitet Kryesise", u shpreh Beja. Sipas tij edhe aleatet kane te drejten e tyre per te paraqitur kandidaturen e vet per President", ka thene Beja. Lidhur me mbledhjen e firmave edhe te Fatos Nanos per kandidim per President, Beja tha se kjo eshte nje e drejte e cdo deputeti te marre firmat dhe brenda te gjitha procedurave do te votohet ne parlament. Nderkaq pritet te mblidhet Kryesia e PD-se, per te vendosur mbi kete rikandidim te Topit.

Ora 13:40 Meta: Te mblidhet urgjent tryeza. Te gjeme kandidat konsensual
Ka reaguar per bllokimin e tryezes edhe kreu i Levizjes Socialiste per Integrim, Ilir Meta. Gjate nje deklarate per LSI, Meta ka kerkuar mbledhjen urgjente te tryezes se 6 partive me te medha, per nxjerrjen e nje kandidati konsensual. “Mbledhja e tryezes se kryetareve te 6 partive parlamentare eshte e vetmja mundesi per te synuar nje zgjidhje sa me te drejte jo vetem te zgjedhjes se presidentit, por edhe per reformat. LSI eshte e vendosur te kontribuoje per kapercimin e situates ku mpleksen shume interesa dhe ambicie qe synojne denigrimin e tryezes”, tha zoti Meta. Ai theksoi se LSI eshte ne pritje per te thene fjalen dhe kontributin e saj qe tryeza ta çoje deri ne fund detyren qe u ngarkua nga te gjitha partite parlamentare.

Ora 13:15 Rama: te votohet kandidatura konsensuale e Arjan Zaimit
Partia Socialiste e Shqiperise do te votoje sot ne parlament kandidaturen e zotit Arian Zaimi per President te ri te vendit. Keshtu ka deklaruar pak me pare ne konferencen per shtyp kreu I Partise Socialiste Edi Rama I cili beri te ditur se dje pasmesdites 6 partite me te medha ne tryezen e negociatave kane gjetur konsensusin per te paraqitur ne Kuvend per votim kandidaturen e zotit Arian Zaimi per postin e Presidentit.

Rama e ka konsideruar kete, nje kandidature te gjetur dhe te denje per te marre votat e te gjitha paleve ne Kuvend. “E ftoj kryetarin e maxhorances si dhe te gjithe maxhorancen t’i qendrojme konsensusit te djeshem dhe te votojme sot ne Kuvend pa kuste ta prapavendosura dhe pa makinacione te fshehta kandidaturen konsensuale te Arjan Zaimit”, u shpreh Rama.

Ai ka theksuar se me vendimet e sotme luhet fati I ktheses ne NATO per ne vitin 2008 dhe I reformave te medha te shtetit. Lidhur me ate cka dje largoi palet dhe beri te deshtonte marreveshja mes paleve ne tryezen e negociatave, ceshtjen e kryeprokurorit, Rama tha se te majtet nuk ishin dhe nuk jane kunder qe dokumenti qe ka te beje me reformat, ku me e rendesishme ka qene reforma ne Drejtesi, te plotesohet me elemente te tjere. “Ne nuk jemi kunder qe ky dokument te plotesohet me elemente te tjere, por s’jemi dakort me deformimet e reja.

Jemi pro qe te shtohen ne kete dokument, angazhimi per te percaktuar kohen kushtetuese te mandatit te Prokurorit te Pergjithshem, por nuk jemi dakord qe nje tryeze burrash shteti te bien ne nivel pazaresh kambistesh”, tha Rama. Ai i beri edhe nje here thirrje Kryeministrit Berisha, t’i qendroje angazhimit per t'u dhene shqiptareve sot Presidentin e Republikes. Ne te kundert kostot tona do te jene shume te medha”.

Ora 12.45 Ndonese ishte paralajmeruar nje konference per shtyp rreth ores 12, e kreut te PS-se Edi Rama, kryesocialisti ende nuk eshte paraqitur para mediave. Kjo do te jete konferenca e pare per shtyp qe prej nisjes se negociatave dhe pritet qe Rama te zbardhe te verteten e tryezes se djeshme

Ora11:06 Rreth ores 11 kryetari i Partise Demokratike Sali Berisha ka mbledhur grupin, per te diskutuar mbi qendrimin qe do te mbaje kjo parti por ende nuk dihet se cfare eshte biseduar ne kete mbledhje

Ora 10:59 PAD: Kandidati te dale nga Kuvendi
Ne te njejten linje me Partine Demokrate te Re, se Presidenti I ardhshem I vendit duhet te dale nga Kuvendi, eshte shprehur sot edhe Aleanca Demokratike. Kryetari I saj Neritan Ceka ka thene sot se PAD eshte ne parim kunder kandidatit Arjan Zaimi dhe se kandidati per president do te duhet te dale nga Kuvendi. Sipas Cekes PAD do te firmoste dhe votonte vetem per kandidate qe dalin nga Kuvendi. “PAD nuk eshte pyetur per kandidaturen e shpallur dje, ate te zotit Arjan Zaimi, nga tryeza e 6 kryetareve te partive parlamentare dhe kjo lidhet edhe me detyrimet qe ne kemi ndaj kesaj tryeze ne perzgjedhjen e kandidateve”, sqaroi Ceka duke shtuar se Fatos Nano ka bere shume mire qe i ka mbledhur 20 firmat, pasi me kete ka treguar qe ka mbaruar koha dhe dinjiteti i tryezave. Ceka I ka bere thirrje te djathteve te nxjerre kandidatin e saj.

Ora 10:30 PDR: Presidenti i ardhshem te jete figure e njohur
Lidhur me bllokimin e mbremshem te negociatave ka reaguar edhe Partia Demokrate e Re. Nenkryetari i saj Tritan Shehu ka deklaruar se situata e krijuar eshte e veshtire por jo e pakalueshme, ne nje kohe kur ka mundesi legale per ta kaluar kete krize. “Po ndodh ajo qe ne kishim parashikuar, por ekzistojne mundesite legale per te kaluar kete situate”, tha Shehu ne nje prononcim per News24. Me tej, ne emer te Partise se tij, Shehu tha presidenti i ardhshem i vendit duhet te jete nje figure e njohur dhe se duhet hequr dore nga bisedat e mbyllura. Pra Shehu la te kuptohet se PDR eshte kunder kandidimit te Arjan Zaimit, te perzgjedhur nga tryeza e negociatave, por kembengul qe kandidatet te mbledhin firmat dhe Kuvendi te votoje ato kandidate qe kane mbledhur firmat e nevojshme per postin presidencial. “Raundet per zgjedhjen e Presidentit duhet te nisin nga momenti i votimit te kandidaturave”, tha Shehu.

Ora 10:18 Pasdite mblidhet Kuvendi, nuk ka ende kandidat zyrtar
Jane bllokuar mbreme negociatat mes mazhorances dhe opozites dhe duket se vendi rrezikon te shkoje ne zgjedhje te parakohshme nese palet gjate paradites se sotme nuk gjejne zgjidhje. Kreret e 6 partive mblidhen sot paradite, dhe prej ketyre bisedimeve varet edhe zhvillimi i seances per votimin per president. Shkak i bllokimit te negociatave ka qene ceshtja e prokurorit te pergjithshem, Theodhori Sollaku. Gjithsesi kuvendi pritet te zhvilloje ne oren 19:00 seancen parlamentare, por ende nuk dihet nese ne kete seance do te paraqiten per votim emra kandidatesh per postin e Presidentit. Seanca qe duhet te mbahet sot, u propozuar disa dite me pare nga tryeza e kryetareve te 6 partive parlamentare.
Ka reaguar per bllokimin e tryezes edhe kreu i Levizjes Socialiste per Integrim, Ilir Meta. Pas nje takimi me kandidatin favorit per President Arjan Zaimi, Meta ka kerkuar mbledhjen urgjente te tryezes se 6 partive me te medha, per nxjerrjen e nje kandidati konsensual. Partia Socialiste e Shqiperise do te votoje sot ne parlament kandidaturen e zotit Arian Zaimi per President te ri te vendit. Keshtu ka deklaruar pak me pare ne konferencen per shtyp kreu I Partise Socialiste Edi Rama I cili beri te ditur se dje pasmesdites 6 partite me te medha ne tryezen e negociatave kane gjetur konsensusin per te paraqitur ne Kuvend per votim kandidaturen e zotit Arian Zaimi per postin e Presidentit. Rama e ka konsideruar kete, nje kandidature te gjetur dhe te denje per te marre votat e te gjitha paleve ne Kuvend.

“E ftoj kryetarin e maxhorances si dhe te gjithe maxhorancen t’i qendrojme konsensusit te djeshem dhe te votojme sot ne Kuvend pa kuste ta prapavendosura dhe pa makinacione te fshehta kandidaturen konsensuale te Arjan Zaimit”, u shpreh Rama. Ai ka theksuar se me vendimet e sotme luhet fati I ktheses ne NATO per ne vitin 2008 dhe I reformave te medha te shtetit. Lidhur me ate cka dje largoi palet dhe beri te deshtonte marreveshja mes paleve ne tryezen e negociatave, ceshtjen e kryeprokurorit, Rama tha se te majtet nuk ishin dhe nuk jane kunder qe dokumenti qe ka te beje me reformat, ku me e rendesishme ka qene reforma ne Drejtesi, te plotesohet me elemente te tjere. Ndonese ishte paralajmeruar nje konference per shtyp rreth ores 12, e kreut te PS-se Edi Rama, kryesocialisti ende nuk eshte paraqitur para mediave. Kjo do te jete konferenca e pare per shtyp qe prej nisjes se negociatave dhe pritet qe Rama te zbardhe te verteten e tryezes se djeshmeRreth ores 11 kryetari i Partise Demokratike Sali Berisha ka mbledhur grupin, per te diskutuar mbi qendrimin qe do te mbaje kjo parti por ende nuk dihet se cfare eshte biseduar ne kete mbledhjeNe te njejten linje me Partine Demokrate te Re, se Presidenti I ardhshem I vendit duhet te dale nga Kuvendi, eshte shprehur sot edhe Aleanca Demokratike. Kryetari I saj Neritan Ceka ka thene sot se PAD eshte ne parim kunder kandidatit Arjan Zaimi dhe se kandidati per president do te duhet te dale nga Kuvendi. Sipas Cekes PAD do te firmoste dhe votonte vetem per kandidate qe dalin nga Kuvendi. “PAD nuk eshte pyetur per kandidaturen e shpallur dje, ate te zotit Arjan Zaimi, nga tryeza e 6 kryetareve te partive parlamentare dhe kjo lidhet edhe me detyrimet qe ne kemi ndaj kesaj tryeze ne perzgjedhjen e kandidateve”, sqaroi Ceka duke shtuar se Fatos Nano ka bere shume mire qe i ka mbledhur 20 firmat, pasi me kete ka treguar qe ka mbaruar koha dhe dinjiteti i tryezave. Ceka I ka bere thirrje te djathteve te nxjerre kandidatin e saj. Lidhur me bllokimin e mbremshem te negociatave ka reaguar edhe Partia Demokrate e Re. Nenkryetari i saj Tritan Shehu ka deklaruar se situata e krijuar eshte e veshtire por jo e pakalueshme, ne nje kohe kur ka mundesi legale per ta kaluar kete krize. “Po ndodh ajo qe ne kishim parashikuar, por ekzistojne mundesite legale per te kaluar kete situate”, tha Shehu ne nje prononcim per News24. Me tej, ne emer te Partise se tij, Shehu tha presidenti i ardhshem i vendit duhet te jete nje figure e njohur dhe se duhet hequr dore nga bisedat e mbyllura. Pra Shehu la te kuptohet se PDR eshte kunder kandidimit te Arjan Zaimit, te perzgjedhur nga tryeza e negociatave, por kembengul qe kandidatet te mbledhin firmat dhe Kuvendi te votoje ato kandidate qe kane mbledhur firmat e nevojshme per postin presidencial. “Raundet per zgjedhjen e Presidentit duhet te nisin nga momenti i votimit te kandidaturave”, tha Shehu. Jane bllokuar mbreme negociatat mes mazhorances dhe opozites dhe duket se vendi rrezikon te shkoje ne zgjedhje te parakohshme nese palet gjate paradites se sotme nuk gjejne zgjidhje. Kreret e 6 partive mblidhen sot paradite, dhe prej ketyre bisedimeve varet edhe zhvillimi i seances per votimin per president. Shkak i bllokimit te negociatave ka qene ceshtja e prokurorit te pergjithshem, Theodhori Sollaku. Gjithsesi kuvendi pritet te zhvilloje ne oren 19:00 seancen parlamentare, por ende nuk dihet nese ne kete seance do te paraqiten per votim emra kandidatesh per postin e Presidentit. Seanca qe duhet te mbahet sot, u propozuar disa dite me pare nga tryeza e kryetareve te 6 partive parlamentare.Ka reaguar per bllokimin e tryezes edhe kreu i Levizjes Socialiste per Integrim, Ilir Meta. Pas nje takimi me kandidatin favorit per President Arjan Zaimi, Meta ka kerkuar mbledhjen urgjente te tryezes se 6 partive me te medha, per nxjerrjen e nje kandidati konsensual. Partia Socialiste e Shqiperise do te votoje sot ne parlament kandidaturen e zotit Arian Zaimi per President te ri te vendit. Keshtu ka deklaruar pak me pare ne konferencen per shtyp kreu I Partise Socialiste Edi Rama I cili beri te ditur se dje pasmesdites 6 partite me te medha ne tryezen e negociatave kane gjetur konsensusin per te paraqitur ne Kuvend per votim kandidaturen e zotit Arian Zaimi per postin e Presidentit. Rama e ka konsideruar kete, nje kandidature te gjetur dhe te denje per te marre votat e te gjitha paleve ne Kuvend. “E ftoj kryetarin e maxhorances si dhe te gjithe maxhorancen t’i qendrojme konsensusit te djeshem dhe te votojme sot ne Kuvend pa kuste ta prapavendosura dhe pa makinacione te fshehta kandidaturen konsensuale te Arjan Zaimit”, u shpreh Rama. Ai ka theksuar se me vendimet e sotme luhet fati I ktheses ne NATO per ne vitin 2008 dhe I reformave te medha te shtetit. Lidhur me ate cka dje largoi palet dhe beri te deshtonte marreveshja mes paleve ne tryezen e negociatave, ceshtjen e kryeprokurorit, Rama tha se te majtet nuk ishin dhe nuk jane kunder qe dokumenti qe ka te beje me reformat, ku me e rendesishme ka qene reforma ne Drejtesi, te plotesohet me elemente te tjere. Ndonese ishte paralajmeruar nje konference per shtyp rreth ores 12, e kreut te PS-se Edi Rama, kryesocialisti ende nuk eshte paraqitur para mediave. Kjo do te jete konferenca e pare per shtyp qe prej nisjes se negociatave dhe pritet qe Rama te zbardhe te verteten e tryezes se djeshmeRreth ores 11 kryetari i Partise Demokratike Sali Berisha ka mbledhur grupin, per te diskutuar mbi qendrimin qe do te mbaje kjo parti por ende nuk dihet se cfare eshte biseduar ne kete mbledhjeNe te njejten linje me Partine Demokrate te Re, se Presidenti I ardhshem I vendit duhet te dale nga Kuvendi, eshte shprehur sot edhe Aleanca Demokratike. Kryetari I saj Neritan Ceka ka thene sot se PAD eshte ne parim kunder kandidatit Arjan Zaimi dhe se kandidati per president do te duhet te dale nga Kuvendi. Sipas Cekes PAD do te firmoste dhe votonte vetem per kandidate qe dalin nga Kuvendi. “PAD nuk eshte pyetur per kandidaturen e shpallur dje, ate te zotit Arjan Zaimi, nga tryeza e 6 kryetareve te partive parlamentare dhe kjo lidhet edhe me detyrimet qe ne kemi ndaj kesaj tryeze ne perzgjedhjen e kandidateve”, sqaroi Ceka duke shtuar se Fatos Nano ka bere shume mire qe i ka mbledhur 20 firmat, pasi me kete ka treguar qe ka mbaruar koha dhe dinjiteti i tryezave. Ceka I ka bere thirrje te djathteve te nxjerre kandidatin e saj. Lidhur me bllokimin e mbremshem te negociatave ka reaguar edhe Partia Demokrate e Re. Nenkryetari i saj Tritan Shehu ka deklaruar se situata e krijuar eshte e veshtire por jo e pakalueshme, ne nje kohe kur ka mundesi legale per ta kaluar kete krize. “Po ndodh ajo qe ne kishim parashikuar, por ekzistojne mundesite legale per te kaluar kete situate”, tha Shehu ne nje prononcim per News24. Me tej, ne emer te Partise se tij, Shehu tha presidenti i ardhshem i vendit duhet te jete nje figure e njohur dhe se duhet hequr dore nga bisedat e mbyllura. Pra Shehu la te kuptohet se PDR eshte kunder kandidimit te Arjan Zaimit, te perzgjedhur nga tryeza e negociatave, por kembengul qe kandidatet te mbledhin firmat dhe Kuvendi te votoje ato kandidate qe kane mbledhur firmat e nevojshme per postin presidencial. “Raundet per zgjedhjen e Presidentit duhet te nisin nga momenti i votimit te kandidaturave”, tha Shehu. Jane bllokuar mbreme negociatat mes mazhorances dhe opozites dhe duket se vendi rrezikon te shkoje ne zgjedhje te parakohshme nese palet gjate paradites se sotme nuk gjejne zgjidhje. Kreret e 6 partive mblidhen sot paradite, dhe prej ketyre bisedimeve varet edhe zhvillimi i seances per votimin per president. Shkak i bllokimit te negociatave ka qene ceshtja e prokurorit te pergjithshem, Theodhori Sollaku. Gjithsesi kuvendi pritet te zhvilloje ne oren 19:00 seancen parlamentare, por ende nuk dihet nese ne kete seance do te paraqiten per votim emra kandidatesh per postin e Presidentit. Seanca qe duhet te mbahet sot, u propozuar disa dite me pare nga tryeza e kryetareve te 6 partive parlamentare. news24
Shtuar më 08/07/2007, ora 23:01
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori