Meta zgjidhet Kryetar: Standard të ri të sjelljes politike
Update- Ilir Meta do të drejtojë Parlamentin shqiptar në katër vitet e ardhshme. Pas votimit të fshehtë të deputetëve, Meta mori 91 vota pro, 45 kundër dhe një abstenim. Ne fjalen e tij para deputeteve, Meta kerkoi perkushtim, bashkepunim dhe lenie pas te frymes se konfliktit.


“Permiresimi i situates ekonomike nis me nje partneritet te plote me sipermarrjen, qe shton vendet e punes dhe sjell mireqenie per qytetaret. Zhvillimi dhe perparimi nuk eshte veper e nje maxhorance por sipermarrje e bazuar ne gjitheperfshirjen e cdo qytetari, e institucioni, ku roli i opozites mbetet i pakrahasueshem”- tha Meta.


Me tej, Meta garantoi rritje te perkujdesjes per cdo qytetar shqiptar kudo qe ndodhen, edhe ne emigracion. “Duhet te rrisim efikasitetin tone ne perpafrimin elegjistacionit me BE dhe te forcojme zbatueshmerine e ligjeve. Transparenca dhe gjithperfshirja do te jene vendimtare per punen ne Kuvend”- tha ai.11:26 -Kuvendi ka nisur sot seancën e dytë plenare pas asaj të një dite më parë. Edhe seanca e sotme është drejtuar nga Namik Dokle. Komisioni i verikimit të mandateve ka shpallur konkluzionet.


Raporti u lexua nga deputeti socialist Armando Subashi, i cili ne fund deklaroi se pas verifikimit, komisioni arriti ne perfundimin se mandatet e 140 deputeteve jane te vlefshme.


“KQZ mbi bazen e rezultatit te votimit per cdo zone zgjedhore ka perllogaritur shpendarjen e mandateve, qe iu paraqiten Kolegjit Zgjedhor. Ky i fundit llogariti shpendarjen e mandateve dhe kandidatet fitues per cdo parti politike. KQZ ka marre vendimin perfundimtar per shpalljen e rezultatit te zgjedhjeve, qe perfshin votat, mandatet dhe listen e deputeteve”- tha ai, duke iu referuar konkluzioneve te raportit.

09:46- Deputetët e rinj pritet të bëjnë sot betimin. Në seancën që pritet të nisin në ora 11:00 do të bëhet edhe zgjedhja e kryetarit të Parlamentit, që sikundër është bërë e ditur tashmë, do të jetë kreu i LSI-së, Ilir Meta.

Dje Kuvendi celi punimet e seancës së parë të legjislativit të dalë pas zgjedhjeve të 23 Qershorit. /albeu.com/
Shtuar më 10/09/2013, ora 13:26
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori