E FUNDIT/ Shënohen 106 raste të reja me COVID-19 në vend
Iu bashkua UÇK-së gjatë luftës së Kosovës, ja kush është ushtari patriot nga Elbasani
Lufta për çlirimin e Kosovës bashkoi shumë shqiptarë nga të gjitha trojet për një qëllim të përbashkët, lirinë e shqiptarëve të Kosovës.

Nga qyteti i Elbasanit kanë marrë pjesë shumë djem të inkuadruar në forcat e UÇK. Njeri nga këta është Ilir Llalla i cili në shkurt të 1999 iu bashkua formacioneve luftarake në brigadën 138 Agim Ramadani të udhëhequr nga deputeti i sotëm Rustem Berisha.

Ushtari i UÇK Iliri Llalla ka pasur komandant toge Ramiz Qiriqin i njohur me cofkeni “Luani” dhe kanë marrë pjesë në luftën e Koshares. Shumë shqiptarë nga Shqipëria, që kanë qenë pjesëtarë të UÇK –së nuk figurojnë veteran të kësaj lufte, kjo ndoshta nga mungesa e informacioneve për të aplikuar, shkruan Infoelbasani.al.

Duhet thënë se Iliri Llalla është vëllai i historiani dhe publicistit të njohur Arben Llalla dhe kushëri i parë i kryeprokurorit të përgjithshëm të Shqipërisë z. Adriatik Llalla./albeu.com/

Shtuar më 16/02/2017, ora 11:54

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori