Kundërshtohet propozimi i Francës për të mos hapur negociatat me Shqipërinë
Ambasadorët e përhershëm të Bashkimit Europian janë mbledhur sërish këtë mëngjes për të diskutuar ndër të tjerash edhe për çështjen e zgjerimit tê Bashkimit Europian.

Burime zyrate të shteteve anëtare kanë bërë të ditur se propozimi francez për të reformuar procesin e zgjerimit dhe për të shtyrë vendimarrjen për Shqipërinë dhe Maaqedoninë e Veriut në mars të 2020 ka hasur shumë kundërsthime.

Këto kundërshtime nuk kanë të bëjnë me reformimin e procesit të zgjerimit, që pranohet në parim si nevojë, por me faktin që Franca lidh prezantimin e masave konkrete për reformën, e procesit të zgjerimit me hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në mars tê 2020.

ABCnews raporton se një nga opsionet që po diskutohet ështê që të pranohet propozimi i Francês pêr reformimin e zgjerimit nê shkëmbim të hapjes së negociatave me Maqedoninê e Veriut.

Ndêrkohë, burime daneze kanë bërë të ditur se parlamenti danez diskuton sot hapjen e negociatave tê anëtarêsimit me Shqipêrinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Deri tani, Danimarka, ashtu si dhe Holanda ka mbrojtur ndarjen e dy dosjeve, për t’ë mundësuar dritên jeshile për Maqedoninë e Veriut edhe në rastin nëse nuk do të arrihet një PO e kushtëzuar pêr Shqipërinë.

Ndërkohë, është folur edhe pêr njê qëndrim tê përbashkët të Hollandës dhe Francês lidhur me çështjen e hapjes së negociatave me Maqedoninê e Veriut dhe Shqipërinë.

Një tjetër takim i ambasadorëve të pêrhershëm të BE-së do të zhvillohet të hënën, një ditê para marrjes së vendimti nga ministrat e jashtêm tê Bashkimit Europian. /abcnews.al/
Shtuar më 11/10/2019, ora 15:08

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori