Kosove, nuk mungon as fukaralleku e as optimizmi
Albeu.com
Gallup International, nxjerr përsëri shqiptarët e Kosovës, si popullin më optimist në rajonin e Ballkanit. Ndonëse rreth 60% e tyre janë deklaruar se jetojnë me vështirësi ekonomike, 67% deklarohen të kënaqur me standardin e jetesës.
Përfundimet janë diskutuar në debatin “Paradoksi Kosovar: optimizmi i lartë kundrejt sfidave evropaine", i organizuar nga Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile. Në raport janë përfshirë vendet e Ballkanit Perendimor, Shqipëria, Kosova, Serbia, Kroacia, Bosnje-Hercegovina dhe Maqedonia. Më shumë se 2/3 e të anketuarve të këtyre vendeve, mendojnë se korrupsioni shfaqet në biznes, por edhe qeveri.
Shtuar më 26/02/2010, ora 21:05
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori