Korçë, pyjet digjen qëllimisht
Të pakten 15 hektarë pyje janë djeguar nga një zjarr përmasave të medha ka përfshirë vargmalin e Moravës në pjesën e Devollit. Zjarri ka rënë midis Gurit te Cjapit dhe Grapshit ndersa siperfaqja eshte me pyje halore.


Terreni i veshtire malor ne kete zone ka bere qe prej disa oresh flaket te vazhdojne ne pamundesi per te nderhyre me mjete zjarrfikese. Pas konstatimit te zjarrit i cili dyshohet te kete qene i qellimshem me dhjetra punonjes te Sherbimit Pyjor, Ushtrise, por edhe Ndermarrjes se Gjelbërimit prane Bashkise se Korces kane nisur punen e tyrre ne terren, per te vene nen kontroll flaket dhe neutralizuar zjarrin. /albeu.com/

Shtuar më 28/10/2013, ora 14:51

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori