Konfirmohet shkarkimi i kryetarit të KQZ-së, fshehu dënimin e kryebashkiakut
Duket se proceduat për shkarkimin e Kryetarit të KQZ-së tashmë janë zyrtarizuar.

Pikërisht për këtë u shpreh sot kreu i grupit parlamentar socialist Taulant Balla dhe kryeministri Edi Rama, të cilët akuzojnë kryetarin se ka fshehur dhe arkivuar pa e shqyrtuar dosjen e prokurorisë që flet për dënimin në Itali të kryebashkiakut demokrat të Mallakastrës.

“Që një i zgjedhur që përsëri është i propozuar nga PD, merret në mbrojtje edhe institucioni që ka për detyrë të marrë vendime për gjetjen e zbatimit te ligjit te dekriminalizimi…jemi njohur me një procedurë tërësisht joligjore që ka në të bëjë me veprimet e kryetarit të KQZ Klement Zguri.

Dosja e Prokurorise italiane konfirmon se Agron Faslli Kapllanaj me funksion kryetar i bashkisë Mallakastër eshte denuar me 2 vjet burg per vjedhje. Kryetari i KQZ vendosi të fshehë e të arkivojë vendimin e prokurorisë së përgjithshme, me bindje, me dashje, me urdhra politikë nuk e shqyrtoi brenda 10 ditëshit.

Grupi parlamentar i PS e ka ndjekur këtë procedurë në rrugë ligjore, kjo cësthje i ka kaluar KQZ por duke konstatuar që në zyrtar i lartë i KQZ shkel zbatimin e ligjit të dekriminalizimit jemi të detyruar të kërkojmë shkarkimin e kryetarit të KQZ.

Do fillojmë që sot procedurat për shkarkimin e kryetarit Klement Zguri”, tha Balla.

Zguri mori detyrën në bazë të marrëveshjes politike Rama-Basha më 18 Maj, që i hapi rrugë futjes së opozitës në zgjedhjet e përgjitshme.
Shtuar më 13/11/2017, ora 16:35

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori