Komuniteti europian nuk ka pikën e dëshirës për ta pritur krahë hapur Shqipërinë
“Një republikë e ngatërruar dhe e korruptuar, që ëndërron Europën, por që, për fat të keq, komuniteti europian nuk ka pikën e dëshirës për ta pritur krahë hapur”. Kështu i përgjigjet Ismail Kadare në lidhje me pyetjen e gazetarit francez në lidhje me Shqipërinë dhe aspiratën e saj për tu bërë pjesë e Bashkimit Europian.

I pyetur “Si mund të jesh shqiptar?”, shkrimtari rrëfen se “Sa për këtë, edhe unë vras mendjen! E dini se çfarë shkruante në shekullin II një autor latin, në Nuits attiques: “Në fund të botës, ndodhet një vend i quajtur Shqipëri, ku lindin burra të cilëve u zbardhen flokët që fëmijë dhe që shohin më mirë natën se ditën…” duke shtuar me tej se kjo gjë nuk është shumë e gëzueshm. /albeu.com/
Shtuar më 18/02/2013, ora 11:11

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori