Komiteti Helsinkit: Te zbulohen autoret e Brodecit
Albeu.com
Komieti i Helsinkit kerkon qe forcat e policise te ngrene nje kallezim penal ndaj personave qe kane te rrahur keqas nje nder te arrestuarit ne fshatin Brodec.Komiteti i Helsinkit kerkon nga qeveria maqedonase te nise nje hetim per rastin e Brodecit ku gjate nje aksioni te policise eshte ushturar dhune brutale ndaj disa personave. KH kerkon qe forcat e policise te ngrene nje kallezim penal ndaj personave qe kane te rrahur keqas nje nder te arrestuarit ne fshatin Brodec, dhe jo vetem kaq, por dhe personat qe kane realizuar videon gjate se ciles flet I keqtrajtuari.
Komiteti i Helsinkit i bën thirrje gjithashtu Qeverisë për ratifikim së më të shpejtë të Protokollit fakultativ ndaj Konventës kundër torturimit ose dënimeve mizore dhe procedurave tjera johumane ose nënçmuese.
Shtuar më 12/03/2008, ora 15:33
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori