Koment: Tė bashkuar mė 28, tė ndarė mė 29
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Edhe kėtė vit ashtu siē ka ndodhur edhe nė dy dekadat e fundit nė Shqipėri Pozita dhe Opozita kanė festuar tė ndarė 29 Nėntorin, Ditėn e Ēlirimit tė Shqipėrisė nga okupatorėt nazi-fashist. Qeveria e djathtė e kryesuar nga Sali Berisha bėnė dje homazhe nė varrezat e dėshmorėve, ndėrsa sot ishte kreu i Partisė Socialiste, Edi Rama.

Pavarėsisht se dje tė gjithė bashkė, pa dallim bindjeje, pėrkatėsie fetare dhe krahinore festuan 100-Vjetorin e shpalljes sė Pavarėsisė duke dhėnė shembullin e duhur se si mund tė bashkohen shqiptarėt nė ditė tė shenjuara, sot vijoi normaliteti: tė ndarė ashtu siē dimė tė bėjmė mė mirė.

Kur u ēlirua Shqipėria? Mė 28 apo 29 Nėntor 1944? Historianė tė ndryshėm japin versione tė ndryshme, ndėrkohė qė njė pjesė e veteranėve tė luftės Anti Fashiste Nacional Ēlirimtare rrėfejnė se ushtari i fundit gjerman u largua nga kufiri shqiptar mė 29 Nėntor. Nga ana tjetėr e djathta shqiptare e feston ditėn e Ēlirimit mė 28 Nėntor me arsyetimin se mė 29 Nėntor Shqipėria hodhi themelet e diktaturės mė tė egėr komuniste qė njohu Europa.

Ndryshe nga tė dy palėt, historiani Bernd Fischer shprehet se gjermanėt janė larguar nga Shqipėria as mė 28 apo 29 Nėntor por mė 4 dhjetor tė vitit 1944.

"Ėshtė ende njė pikė qė diskutohet, por nė dokumentet gjermane qė kam parė ata janė larguar nė datėn 4 dhjetor, ėshtė e pamundur qė kjo tė vėrtetohet nė mėnyrė definitive. Nuk mendoj se datat kanė shumė rėndėsi, nė Shtetet e Bashkuara edhe pse kemi pėrplasje historike pėr datėn e Deklaratės sė Pavarėsisė e festojmė atė nė 4 korrik, por mendoj se ajo merr thjesht njė natyrė simboli", shprehet historiani i njohur i ēėshtjeve tė Ballkanit.

Pavarėsisht historisė, "ėndrra" e shumėdashur pėr ti parė politkanėt shqiptarė tė bashkuar si dje mė 28 Nėntor, u shua vetėm disa orė mė pas, mė 29 Nėntor. /albeu.com/
Shtuar më 29/11/2012, ora 12:12
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.