Kjo sasi e kokainës së kapur mund të vriste miliona-miliona njerëz
Ishin 16.5 ton drogë të gjetur në shtatë kontejnerë të hënën vonë, thanë zyrtarët.

“Kjo është një nga konfiskimet më të mëdha të drogës në historinë e Shteteve të Bashkuara”, tha prokurori amerikan për Qarkun Lindor të Pensilvani William McSwain. “Kjo sasi e kokainës mund të vriste miliona-miliona njerëz. Zyra ime është e angazhuar që kufijtë tanë të jenë të sigurt dhe rrugët të jenë të sigurta nga narkotikët vdekjeprurës“, tha ai.

Vlera e rrugës e të gjithë kokainës së konfiskuar mund të jetë deri në 1 miliardë dollarë, sipas prokurorëve federalë.

Lënda narkotike u gjet në një anije mallrash, MSC Gayane, e cila kishte udhëtuar nga Kili, Panamaja dhe më pas në Bahamas.

Autoritetet federale në Pensilvë arrestuan dhe akuzuan dy nga anëtarët e ekuipazhit të MSC Gayane.

Personat e quajtur Ivan Duraseviç dhe Fonofaavae Tiasaga dyshohet se kanë koordinuar ngarkimin e kokainësanije.

Dokumenti i gjykatës thotë se Duraseviç, shoqëruesi i dytë i ekuipazhit, pranoi rolin e tij në sjelljen e kokainës me anije.

Ai thotë se ai mori një telefonatë nga shefi i policisë për të shkuar në kuvertë pasi anija u nis nga Peruja, gjatë së cilës ai pa rrjeta në anën e portit (anën e majtë përballë harkut) nga vinçi i anijes. Dokumenti thotë se Duraseviç dhe rreth katër persona të tjerë, disa të veshur me maska , ndihmuan në shtyrjen e rrjetave që përmbanin çanta blu dhe të zeza me kokainë dhe i ngarkuan në kontejnerë.

Duraseviç më vonë thuhet se u tha agjentëve se ishte paguar 50,000 dollarë për rolin e tij në skemë.
Shtuar më 19/06/2019, ora 19:10
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori