Këto janë disa nga ngjarjet e rëndësishme të 4 tetorit ndër vite
Sot data shënon 04 tetor, dhe në histori po në këtë datë kanë ndodhur shumë ngjarje.

Më poshtë janë të renditura disa nga ngjarjet kryesore te ndodhura në datën 4 tetor ndër vite.

Ngjarje

1227 - Vritet kalifi al-Adil.

1940 - Takohen Adolf Hitler dhe Benito Mussolini në Kalimin Brenner.

1921 - Themelohet Kryqi i Kuq Shqiptar

1950 - Paraqitet për herë të parë Snoopy.

1958 - Themelohet Republika e Pestë e Francës.

1966 - Basutoland pavarësohet nga Britania e Madhe dhe riemërohet Lesotho.

1985 - U themelua Free Softëare Foundation në Massachusetts, ShBA.

1988 - Jim Bakker paditet për mashtrim.

1992 - Aeroplani El Al Boeing 747-200F u rrëzua në një ndërtesë dy familjare në Amsterdam duke lënë të vdekur 43, duke përfshirë 38 njerëz në tokë.

1993 - Në Moskë tanket e demonstruesve bombarduan Shtëpinë e Bardhë të Rusisë ku gjendej parlamenti.

2001 - Rrëzohet aeroplani Tupolev TU-154 i kompanisë Sibir Airlines në Detin e Zi pasi ishte sulmuar nga një sulmues ukrainas me raketë S-200, 78 njerëz të vdekur.

2004 - SpaceShipOne fitoi ndaj Ansari X Prize për fluturime private.

Lindje

1819 - Francesco Crispi, arbëresh, president italian,

1822 - Rutherford B. Hayes, presidenti i 19-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës,

1892 - Engelbert Dollfuß, kancelar austriak diktator

1895 - Buster Keaton, aktor amerikan

1924 - Charlton Heston, aktor amerikan

1939 - Jackie Collins, letrare britaneze

1941 - Anne Rice, letrare amerikane

1946 - Susan Sarandon, aktore amerikane

1949 - Armand Assante, aktor amerikan

1959 - Chris Loëe, këngetar bretanez

1963 - Charlotte Link, letrare gjermane

1970 - Olga Kusenkoëa, atlete ruse

1975 - Kate Winslet, aktore britaneze

1976 - Alicia Silverstone,aktore amerikane

Vdekje

1226 - Shën Françesku i Asizit, Shenjti mbrojtës i Italisë, i kafshëve, i tregëtarëve, i veprimtarisë katolike dhe i mjedisit

1669 - Rembrandt, piktor hollandez.

Festa dhe përvjetore

Dita botërore e mbrojtjes së kafshëve
Shtuar më 04/10/2018, ora 09:52

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori